Вести

Вести

Анѓушев прави криминал во Фени поголем од Скопје 2014 – обвини Тасева

Слаѓана Тасева со директни обвинувања на сметка на Анѓушев при најавувањето на денешната прес конференција. ,,Незаконитост, дрскост и арогантно однесување на вклучените во телата на стечајот, страв кај доверителите, злоупотреба на […]

Вести

Нема посоодветен предлог од Република Илинденска Македонија

Шефот на дипломатијата Никола Димитров изјави дека не гледа посоодветен предлог за решавање на спорот од Република Илинденска Македонија – Не гледам во моментов посоодветен предлог околу кој и двете […]

Вести

Денеска е голем празник – Денес е Св. апостол и евангелист Јован Богослов

Православните верници денеска го прославуваат светиот апостол и евангелист Јован Богослов. Овој апостол бил еден од првите ученици на Исус Христос, заедно со братот Јаков. Црквата два пати во годината […]

Вести

Името на мојата држава е Република Македонија и секогаш ќе биде

Некогашниот премиер и Претседател на СДСМ и Република Македонија г. Бранко Црвенковски јавно го искажа ставот на Македонскиот народ пред светот. Тој го искористи своето обраќање на говорницата на генералното […]

Вести

Никола Димитров залута во надворешните работи, тотално се загуби во немакедонските интереси

МНР Димитров за 1ТВ: 1. На средбата во ОН ќе се залагам да се прифати Република Илинденска Македонија 2. Доколку е Илинденска важи ерга омнес, доколку е друга одредница, не […]

Вести

Заев без да ја информира јавноста прифатил промена на уставното име

Во изјава по крајот на лидерската средба премиерот Зоран Заев потврди дека Република Илиденска Македонија е предлогот кој што треба да го реши спорот со Грција. Тој кажа дека ниту […]

Вести

Мојот став е непроменет

Останувам доследно да се придржувам на изградените ставови од претходните претседатели на Република Македонија, а тоа е дека процесот за името мора да се води во рамката утврдена од Обединетите […]

Вести

Непотизам насекаде па и во МВР

Магдалена Несторовска, државен секретар во Министерството за внатрешни работи и висок партиски функционер на владејачката СДСМ си го вработила нејзиниот сопруг Љубислав Несторовски во ЕЛЕМ, дознаваме од извори во МВР.  […]

Вести

Република Илинденска Македонија не е прифатливо за грчката опозиција

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија. Како што јави […]