Вести

Вести

Непристојна, вулгарна и скандалозна изјава на новиот пратеник и универзитетски професор Димитар Апасиев

Лидерот на партијата Левица, од неодамна и пратеник во новиот состав на Собранието, а и универзитетски професор  Димитар Апасиев,  не престанува со своите непристојни, вулгарни и скандалозни изјави. Досега тоа […]

Вести

До утре туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до утре, 10 август, може дополнително да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“. На овој начин, граѓаните […]

Вести

Вкупно 372 пациенти поврзани со ковид се лекуваат во болнички услови

Според последните статистики за состојбата со ковид-19 во земјава, бројот на заразени се искачи за точно 200 лица, а во моментов вкупниот број на ковид-дијагностицирани изнесува 11 754. Од нив […]

Вести

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Ако денес патувате низ Македонија мора да ги знаете овие информации

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со умерен интензитет надвор од градските средини. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително […]

Вести

Денеска е голем празник: Вистински ден да започнете некоја работа или да тргнете на пат, за многу години Св. Пантелејмон

Денеска го славиме Светиот великомаченик Пантелејмон. Православната црква и нејзините верници го празнуваат Светецот кој ги лекувал луѓето. Според легендата, Свети Пантелејмон уште како момче ги изучувал лекарските науки. Бил […]

Вести

СПОЕНИОТ ВИКЕНД СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО- дури вечерва МЗ ја откри вртоглавата бројка на ново заразени од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6, Штип-21, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-5, Велес-12, […]

Вести

УХМР ПОВТОРНО ПРЕДУПРЕДУВА- попладне останете дома, невреме доаѓа во Македонија!

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со […]

Вести

Водечки компании на Македонската берза , порасти и опаѓања на домашните компании

Македонската берза го објави билтенот за месец јули и прикажа кои се најтргувани акции на нашата берза. Исто така детален приказ има и за акциите кои што оствариле најголем пораст […]

Вести Вести

Зошто луѓето повеќе не се замараат со новозаболените и смртноста од коронавирусот?

Смртта на една личност може да остави силен впечаток врз нашите емоции, но како што почнуваше да расте бројот на жртви, така растеше и нашата незаинтересираност. Зошто? “Доколку погледнам гужва нема […]

Вести

Дури 17 позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ на скопска геријатрија

Дури 17 позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ на скопска геријатрија Вкупно 17 позитивни пациенти на скопска геријатрија се позитивни на КОРОНА ВИРУСОТ. Од нив двајца се со потешка клиничка слика и […]