Занимливости

Занимливости

Запознајте ја оваа бабичка која ја направила својата прва тетоважа на 103 години

Дороти Полак е 103-годишна бабичка која после излегувањето од изолација во старечки дом ја направила својата прва тетоважа. Таа на 16 јуни го прославила својот роденден, а ова било нејзиното […]

Занимливости

Овие работи некогаш биле бесплатни, а сега “дебело“ ни ги наплаќаат

Во последните неколку години, веројатно и поради сè поголемата криза, бесплатните работи во светот се во сè помал број. Постојат работи за кои денес плаќаме, а во минатото истите биле […]

Занимливости

Нова студија: квалитетот на маските

Неодамна е спроведена обемна студија објавена во научното списание „Физикс оф флуидс“ (Physics of Fluids), во чиј фикус се најдоа платнените маски. Еве ги резултатите: Најефикасни платенени маски се оние […]

Занимливости

Среде емисија во живо, бубачка и шеташе по вратот- српската водителка со неочекувана реакција

Малку морничава ситуација се случила во програма на српската телевизија „ТВ Прва“, кога на водителката, средe пренос во живо од студиото, голема бубачка почнала да ѝ шета по вратот. Интересно […]

Занимливости

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Пред точно 75 години, на 11 август 1945 година, жените во Југославија се изборија за право на глас. Правото на глас за жените беше потврдено уште во 1941 година во […]

Занимливости

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Никогаш не е доцна да почнете со вежбање и здрава исхрана, доказ за тоа е 74-годишната Џоан Мекдоналд, која со вежбање почнала во последните две години. На 72-годишна возраст Џоан […]

Занимливости

Таа е 33 години постара од неа, тежи 3.490 килограми, но девојчето и слоницата се најдобри пријатели

Ова индиско семејство живее од слонови. Ги обучуваат за работа, но и за верски церемонии. Махут, тренер за слонови, е традиционална машка занимација, а момчињата им приоѓаат на животните на рана возраст, […]

Занимливости

Најпознатиот мачор во Лондон заминува в пензија

Палмерстон, познатиот мачор на британското Министерство за надворешни работи, по 4,5 години стаж на буден и одговорен „ловец на глувци“, заминува в пензија. По тој повод, неговиот „официјален“ Твитер-профил објави […]

Занимливости

Нереално запросување : Клекнал пред неа, чекајќи да му го фрлат прстенот, а потоа кумот покажа колку е глуп!

Дали има подобро време отколку да ја запросите вашата сакана на јахта, со зајдисонце и најдобрите пријатели? Тоа беше и идејата на овој млад човек, но тој не претпоставуваше дека прстенот […]

Занимливости

Неверојатен трик за миење пластични садови: Не мора да ги фрлате, на овој начин ќе ја отстраните најлошата маснотија!

Сигурно барем еднаш во животот ви се случило во омилениот пластичен сад да ставите нешто мрсно, а потоа да не можете да го измиете. На својот ТикТок профил, Американката Ади […]