Занимливости

Вести Занимливости

Луј Витон почнува со производство на средства за дезинфекција-цената можете да ја замислите самите

Компанијата Луј Витон ќе започне да произведува средства за дезинфекција на рацете, бидејќи во Франција нема доволна количества, а на властите ќе им биде доставена бесплатно. Во соопштението на компанијата […]

Занимливости

Умри ако не си здрав во главата: Дедо Тони со хит изјава против коронавирусот, излези надвор брате мили

Вистинскиот миленик во Хрватска, но и во регионот Дедо Тони или со правилно име Таљат Селмани (83) овие денови е повторно хит откако уште во месец јануари го даде својот […]

Занимливости

Ова е причината зошто алармите се одложуваат за 9 минути наместо за 10

Утринските часови се тешки кота треба рано да се пробудите, но со одлагање на алармот, нештата стануваат поприфатливи. Со притискање на копчето, си дозволувате да си поспиете уште 9 минути […]

Занимливости

Жонглираше тоалетна хартија против коронавирусот- и Енис Барди се приклучи во кампањата „Седете дома“

Македонскиот фудбалер кој игра во шпанскиот Леванте Енис Барди се приклучи на глобалната кампања поточно челинџ #StayAtHome што го лансираа спортистите со цел да се крене свеста на граѓаните да […]

Занимливости

ШОКАНТНИ РЕЗУЛТАТИ од анкета: Повеќе верувате во Господ или во вонземјани

Британците повеќе веруваат во вонземјани отколку во постоење на Господ! Испитувањето е спроведено на 1500 возрасни лица и 500 деца (на возраст од 8 до 12 години), покажа дека повеќе […]

Занимливости

Во недостаток на маски во аптеките и антибактериски средства, еве како скопјанка се заштитува против коронавирусот

Светот кој е во паника овие денови презема најразлични мерки за справување против ширењето на коронавирусот. Истите мерки ги презема и Македонија овие денови, а вчера беа затворени сите образовни […]

Занимливости

22-годишна девојка на Тиндер се споила со својот шеф (58) – дал отказ поради неа!

Рик (58) ја запознал Алиса Клиленд (22) во 2018-та година. Алиса работела во компанија со околу 200 вработени, каде Рик ѝ бил шеф, но приватно не разговарале сè додека не […]

Занимливости

Функционално и практично – како изгледа уредување на стан од 23 квадрати?

Уредувањето на мал стан претставува вистинско задоволство доколку сте уметничка душа. Пар од Австралија ви покажува како да уредите стан од 23 квадрати и да го претворите во функционално место […]

Занимливости

Репортерка на РТС не се ни посомнева што се случува зад нејзин грб

Додека репортерката на РТС во рамките на утринската програма информираше од Чачак, зад нејзиниот грб дојде случаен минувач. Тој ги освои симпатиите на публиката со тоа што одигра оро од […]

Занимливости

Цела населба се претворила во замрзнато кралство

Снежната бура која неодамна го погоди западен Њујорк создала глетка од бајките на езерото Ири. Температурата се спуштила под нулата, а силните ветрови ги кревале брановите на езерото. Водата прскала […]

Занимливости

Ќе се изненадите – за што служи џепчето од внатрешната страна на гаќите?

Првичната функција на џепчето од внатрешната страна на женските гаќи е да се спречи развојот на бактерии кои можат да настанат во контакт со синтетички материјал. Според прописите на светските […]

Занимливости

Швајцарскиот гриер прогласен за најдобро сирење на светот

Швајцарското сирење гриер е прогласено за најдобро сирење на светот. Победникот го изгласал рекорден број на учесници од 26 земји на Светскиот натпревар на сирења во американската сојузна држава Висконсин. […]