Занимливости

Занимливости

На чекор од производство на универзален серум за токсините на сите отровни змии

Повеќе од 100.000 луѓе годишно, главно во Азија и Африка, умираат од каснување од змија, а сегашните серуми обично се корисни само за отровот на еден вид змии, што значи […]

Занимливости

Велешани повторно заработуваат на Трамп: Продаваат картички со ликот на поранешниот претседател

Група велешани повторно мамат и заработуваат на интернет, со продавање „милионски“ картички кои би добиле на вредност кога Трамп ќе победи, открива Радио слободна Европа. Ова е втор случај  да заработуваат […]

Занимливости

Часовник пронајден под урнатините на Хирошима продаден за над 31.000 долари

Часовникот кој се стопик во текот на американското бомбардирање на јапонскиот град Хирошима на 6-ти август 1945 година е продаден на наддавање за повеќе од 31.000 долари. Часовникот запрел во […]

Занимливости

ВЕТЕРОТ ГО ФРЛИЛ КАМИОНОТ КАКО ИГРАЧКА – Возачот го спаси со чиста среќа

Невреме со силен ветер во текот на ноќта погоди делови од Босна и Херцеговина. Портокаловото предупредување од Федералната хидрометеоролошка служба се уште е во сила и ќе трае до недела.Тешко […]

Занимливости

Плиткото езеро во Канада може да укаже на потеклото на животот на Земјата

реклама Замислете потполно неплоден свет. Пред вас е вулкански пејзаж, лишен од флора и фауна. Расфрлани низ оваа сива и црна површина се плитки водни тела. Во секој од овие […]

Занимливости

Се омажи „Девојката со крилја“: Таа и нејзината ќерка блескаат во бели фустани

Дејана Бачко, попозната како „Девојката со крилја“ – сликарка, параолимпијка, денеска се омажи за таткото на својата ќерка, Марко Нежиќ.Двајцата станаа родители на ќерката Лара на 24 февруари минатата година.Како […]

Занимливости

Таква река нема во целиот свет: Дунав тече низ дури 10 земји

Низ Србија тече само нешто повеќе од десет проценти од вкупниот тек на реката, која е втора најдолга на европско тло. Со должина од 2.850 километри, Дунав тече низ територијата […]