Занимливости

Занимливости

Ова се најбаксузните датуми во февруари! Еден особено се издвојува – Подгответе се за хаос

Месечниот хороскоп за февруари 2024 година носи низа значајни промени, голема трансформација на љубовно поле и промена на кариерата за одредени хороскопски знаци. Доколку сакате да ги зголемите шансите за […]

Занимливости

Венчавка на повеќе од 700 парови на Денот на заљубените во Бангкок

– Стотици парови стапија во брак за време на колективната венчавка на 14 февруари – Денот на заљубените, во Бангкок на Тајланд. Повеќе од 700 парови учествуваа на манифестацијата организирана […]

Занимливости

НЕВЕРОЈАТНА ТЕОРИЈА: Земјата никогаш не била рамна плоча – но Јупитер можеби бил

Според новите симулации, големите планети кои се формираат доста далеку од нивните ѕвезди го започнуваат животот како срамнети со земја дискови наместо како тркалезни објекти. Тие протопланети постепено привлекувале се […]

Занимливости

Дали знаете зошто кафулињата обично ви служат чаша вода со вашето кафе?

Иако „случајното пиење кафе“ се појавило во 16 век, што Турците и Грците веднаш го прифатиле, во Западна Европа овој ритуал настанал многу подоцна, на крајот на 19 век. Она […]

Занимливости

Остров целосно ја забрани продажбата на цигари за почист воздух

Речиси нема возила на тивкиот, ветровит остров на северот на Холандија. Автомобилите не се забранети на Шиермониког, но областа е мала и рамна, па повеќето жители се движат пеш или […]

Занимливости

Пилотот покажа каде спие во авионот, луѓето пишуваат: Жално

Аko некогаш сте се запрашале дали пилотите спијат додека летаат, ние го имаме одговорот , а етиопскиот пилот и инструктор Теводос Соломон објави видео на Инстаграм во кое покажува како […]

Занимливости

ПОСЛЕ 70 ГОДИНИ СЕ ВРАТИЛ НА ФАКУЛТЕТ И МАГИСТРИРАЛ: Пензионер (95) собори рекорд стар 30 години, зад се е тажна семејна приказна

Пензиониран психолог, 95-годишен маж од Вејбриџ, Англија, пред неколку дена го собори рекордот како најстар дипломец на лондонскиот универзитет Кингстон со магистер по модерна европска филозофија. Со својата диплома го […]