Култура

Култура

Во паркот во Ченто три скулптури од отпадно железо

Викендов во паркот во скопската населба Методија Андонов Ченто осамнаа три скулптури на праисториски животни во природна големина. Изработени се од отпадно железо и се дело на академскиот скулптор Андреј […]

Култура

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург на 1. декември во Скопје

На сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург на 1. декември повторно доаѓа, овојпат со изведба на претставата „Заспаната Убавица“ од Петар И. Чајковски. […]

Култура Македонија

“Како го читам Конески“- денес промовирана во Небрегово

Како држава треба да посветиме поголемо внимание на зачувувањето на македонскиот јазик, затоа што има се помалку студенти кои се запишуваат на македонски јазик и книжевност – истакна промоторот на […]

Култура

Откриен е нов фрагмент од сумерскиот „Еп за Гилгамеш“

Пронајдена е табла со 20 претходно непознати делови од еден од најстарите книжевни дела во светот „Епот за Гилгамеш“.Официјалните лица на музејот „Сулејманија“ во ирачки Курдистан, објавија дека во сопственост […]

Култура

Официјално: Шекспир не си ги пишувал сам драмите!

Меѓународен тим од 23 научници одлучи да ја оцени работата на Кристофер Марлоу по драмите на Шекспир доволно темелно, за да биде прогласен Марлоу како коавтор во претстојните изданија на […]

Култура

Во Бугарија е пронајден најстариот златен артефакт во светот

Бугарските археолози откриле златен накит во форма на прстен со пречник од четири милиметри, за кој тврдат дека е најстар во Европа и најверојатно и најстар златен артефакт досега пронајден […]

Култура

Најмистериозната книга од средниот век наскоро ќе биде достапна за јавноста

Една од најенигматичните книги во светот ќе се репродуцира во Шпанија, а станува збор за Ракописот на Војнич, напишан на средновековен пергамент, на јазик кој ни најголемите криптографи во светот […]

Култура

Денеска почнуваат 55-те Струшки вечери на поезијата

Со традиционалното читање на Константиновата „Т`га за југ“ пред Домот на поезијата денеска почнува 55. јубилејно издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата.По официјалното отворање на манифестацијата следува меѓународно поетско […]

Култура

Откриена е мистеријата за отсеченото уво на Ван Гог

Новооткриеното писмо на лекарот на познатиот сликар Ван Гог, ја разјасни мистеријата на неговото отсечено уво.Д-р Реј, кој го лекувал Ван Гог, во писмото направил дури и цртеж на отсеченото […]