Кулинарство

Кулинарство

Со една состојка печените компири ќе бидат секогаш крцкави

Се работи за мед.„Овој печен компир ќе ве направи навистина зависник; тој е совршен баланс на слатко и солено со крцкави рабови. Едноставно нема да можете да престанете да го […]

Кулинарство

Пире од карфиол

Карфиолот може да послужи како одлична замена за компирот, а покрај тоа што е исклучително здрав, содржи многу малку калории, па затоа е идеален доколку внимавате на линијата. Карфиолот има […]

Кулинарство

ОМЛЕТ СО МЕУРЧИЊА од рерна – Нешто навистина необично а многу вкусно и се топи во уста

Едноставен рецепт со пријатно изненадувачки резултат. Од него ќе бидат воодушевени и децата, но и останатите. Само еднаш подгответе ваков појадок и ќе ви стане еден од омилените. Овој омлет […]

Кулинарство

Топчиња без тронка маснотии, а сигурно ќе ви успеат

Мали  фини  топчиња, лапни  голтни. Совршени  за престоните празници Состојки: 300гр кекси  со  вкус на какао 150мл  сок од портокал 1 ванила шеќер 2 големи лажици  мармалад од портокал Рендана […]

Кулинарство

ДЕНЕС ЗА РУЧЕК: Пилешко во сос за кое сите ќе зборуваат

Кога немате време за некое комплицирано јадење, а сакате да имате вистински ручек, ова би можело да биде идеален избор. ⬇️⬇️👌 Состојки:500 – 600 гр пилешки прсти200 мл јогурт1 лажица […]

Кулинарство

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки:600 гр готови кори за баклава5 јајца250 гр шеќер1 шолја масло1 шолја кисело млеко1 прашок за пециво1 ванилин […]

Кулинарство

Домашен паштета ајвар – според мене, подобар е од ајварот кој се прави само од пиперки

Рецепт и видео презентација на Валентина Машковиќ. Кога ќе ги купувате пиперките за ајвар, внимавајте тие да бидат со потенка петелка, да не се многу водлести – советува г-ѓа Машковиќ. За […]