Кулинарство

Кулинарство

Вкусен домашен хумус

Сигурно сте слушнале дека од наутот(леблебија) може да подготвите вкусен намаз – хумус. Ова растение го чува срцето, го подобрува дигестивниот систем, го намалува холестеролот и е добар извор на […]

Кулинарство

Грешки кои ги правиме, а ги уништуваат тестенините

Готвачите велат: „Ако правите вака, подобро фрлете ги шпагетите в канта“. Доколку припремате тестинини кои се на база на пченица, правите голема грешка ако ги ставата под мраз ладна вода […]

Кулинарство

Дојде сезоната на сладолед, направете си вкусни корнети дома

Кога веќе правите домашен сладолед, зошто да не направите и домашен корнет во кој ќе го послужите вкусниот леден десерт? Потребни состојки: 2 белки, пола чаша шеќер, 2 големи лажици […]

Кулинарство

Рецепт за рижото со тиквички и сирење

Тиквичките се враќаат во нашето мени, па искористете го изобилството на овој нискокалоричен зеленчук и направете вкусно рижото. Рецепт за рижото со тиквички и сирење Потребни состојки: 300 грама свежи […]

Кулинарство

Рецепт за оргинален Њу Јоршки ХОТ-ДОГ: Едноставен и неверојатно вкусен!

Подготвен за екстремно брзо време. Хот-догот се подготвува брзо и лесно и е неверојатно вкусен. Затоа не е изненадувачки што сите ја сакаат оваа брза храна, што е една од […]

Кулинарство

ТЕСТО ЗА КИФЛИЧКИ КОЕ НЕ МОЖЕ ДА НЕ ВИ УСПЕЕ! Еве во што е ТАЈНАТА – солени или слатки, НЕ Е ВАЖНО!

Не е тешко и брзо се подготвува Состојки 250 мл млако млеко 3 лажици шеќер 1 коцка свеж квасец 500 грама брашно 100 мл масло 1 лажичка сол 1 жолчка […]