Нега и убавина

Нега и убавина

Правите катастрофални грешки кои ве чинат здравје: Колку често ја менувате четката за заби и како ја чувате?

Денталната хигиена, освен правилното миење на забите и користењето на соодветна паста, вклучува и соодветна четка за заби која треба да ја менувате секој месец. „Дали е вистина дека четката […]

Нега и убавина

Диета без гладување: За 2 недели ќе симнете помеѓу 7 и 15 килограми

Оваа диета покажува дека можете да изгубите дури по 1 килограм на ден доколку се храните здраво и на време. Таа е направена од страна на стручњаците на познатата Военомедицинска […]

Нега и убавина

Одлични здравствени придобивки: постот е внатрешна операција без нож

Кога човекот пости, тој му овозможува долготрајно штедење и обновување на секој орган во телото. Постењето е особено добро за здравјето на органите за варење, а исто така влијае и […]

Нега и убавина

Хормони чиј недостаток прави жените да стареат пред време: Надоместете ги по природен пат!

Научете како да го одржите оптималното ниво на хормоните и вашата кожа, коса и нокти ќе ви бидат благодарни. Според научниците, нашето тело синтетизира околу 100 хормони од кои 6 […]

Нега и убавина

Ако јадете ваков појадок, ќе ги согорите калориите!

Консумирањето обилен појадок може да помогне при слабеењето, тврдат научниците. Поточно, една студија објавена во магазинот „Клиничка ендокринологија и метаболизам“ вклучуваше лабораториски експеримент на луѓе кои јаделе нискокалоричен појадок и […]

Нега и убавина

Дали смеете да јадете компир ако сакате да ослабете?

„Што повеќе зеленчук во исхраната“ е правило кое не е применливо на компирот. Поради количината на скроб во компирот, често се вели дека компирот дебелее па затоа многумина го сметаат […]

Нега и убавина

Терапијата која стана вистински вирален тренд – Што е мадеротерапија?

Мадеротерапијата или терапијата со дрво станува сè попопуларна, како низ светот, така и кај нас. Станува збор за форма на масажа развиена во Колумбија, користејќи специјални масажери направени исклучиво од […]

Нега и убавина

Совети од дерматолог: За време на туширањето ги правите овие големи грешки

Долготрајното капење со топла вода може да доведе до длабоко сушење на кожата, предупредуваат експертите. Дерматолозите тврдат дека може да предизвика црвенило и иритација на кожата, како и други проблеми. […]

Нега и убавина

Мијте ги рацете редовно и не грижете се! Рецепт како сами да си направите гел за дезинфекција на природна база

Повеќето истражувања го потврдиле антибактериското дејство на маслото од чајното дрво. Може сами едноставно да си направите гел кој што ќе ги дезинфицира и ќе ги освежи вашите раце, на […]