Автомобилизам

Автомобилизам

Во иднина автомобилите ќе разменуваат информации со патната инфраструктура

Компанијата „Ауди“ учествува во шест проекти, чија цел е да се подобри комуникацијата меѓу автомобилите, но и меѓу автомобилите и инфраструктурата.Ауди се приклучи на експерименталната програма Digital Motorway Test Bad, […]

Автомобилизам

Русите официјално го претставија новиот УАЗ „Патриот“

УАЗ го претстави подновениот теренец УАЗ „Патриот“. Познати се цените и дополнителната опрема на новото возило.Новиот УАЗ „Патриот“ доби промени во надворешниот изглед – нова решетка и нови фарови со […]

Автомобилизам

Автомобилите до 2030 година повеќе нема да се движат на гориво?!

Ќе се возат ли во блиска иднина по улиците на Европа, автомобили кои не се придвижуваат со гориво?Ако Германија успее да се наметне, веројатно да. Властите во Берлин веќе донесоа […]

Автомобилизам

Новиот Suzuki GSX-R1000 освојува со перформансите

GSX-R1000 е како вистински самурај: му служи верно на својот господар. Тоа трае веќе цели 30 години, во кои се реализирани над милион продажби.Долговечноста е присутна повеќе кај автомобилите, но […]

Автомобилизам

Нов уред со кој неправилното паркирање ќе стане минато

Американска компанија нуди нов метод за казнување на возачите кои паркираат неправилно.Досега автомобилите што се непрописно паркирани се отстрануваат со пајак или им се става блокатор на тркалата. Но, Ideas […]

Автомобилизам

Кинезите од Geely додадоа нов модел на автомобил во понудата

Кросоверот Geely NL3 дебитираше за време на Саемот за автомобили во Москва. Моделот ги има стилските карактеристики на истоимениот концепт, а интересно е дека е развиен од страна на меѓународен […]

Автомобилизам

Кијану Ривс лансираше сопствена марка на мотоцикли

Актерот Кијану Ривс е страствен љубител на сè што е управувано од мотор. За разлика од повеќето холивудски колеги со слична страст, тој не само што се занимава со колекционирање […]

Автомобилизам

„Шатл“ е рускиот одговор на планот за беспилотен превоз на Илон Муск

Во јули, Илон Муск го објави вториот дел од стратешкиот план за развој на Tesla Motors во следните 10 години. Една од точките е создавање на беспилотен автобус, кој треба […]

Автомобилизам

Почетната цена на мексиканскиот Инферно ќе биде 2,14 милиони долари

Група мексикански инженери и дизајнери се готови со ограниченото производство на суперавтомобилот The Inferno со моќност 1400 КС, чиј прототип беше прикажан кон крајот на 2015 година.Автомобилот е изработуван во […]