Македонија

Вести Македонија

Денес сончево од утре попладне нестабилно

Во Македонија денес времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, и со умерен јужен ветер. Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 25 Целзиусови степени, Маврово […]

Македонија

По скандалот со дрога на пратеникот Павле Богоевски се огласи министерот Спасовски

Случајот со пратеникот Павле Богоевски Министерството за внатрешни работи ќе го третира како и секој друг счучај за кој е покрената истрага, затоа што, пред сè, сите сме граѓани на оваа […]

Македонија

Во случајот “Диво насеље“ нема докази за тероризам, тврди адвокатот Миланов

Со исказ на адвокатите од одбраната во Апелацискиот суд во Скопје денес продолжи јавната седница по жалбите на 33-та осудени лица за крвавата престрелка во кумановско Диво насеље. Според адвокатот […]

Македонија

Иницијатива на Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ – Собранието да направи тест за дроги на сите пратеници

Денес Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе иницијатива до Собранието, сите пратеници доброволно да направат тест за (зло)употреба на наркотични средства. Тие бараат во понеделник Собранието да овозможи услови […]

Македонија

Премиерот Заев и претседателот Пендаровски на ифтарска вечера (ВИДЕО)

Синоќа претседателот на Владата, Зоран Заев, и претседателот на државата, Стево Пендаровски беа гости на ифтарска вечера организирана од Стопанската комора на Северо-Западна Македонија, по повод светиот месец Рамазан. По завршување […]

Вести

Денеска е важно да испочитувате неколку обичаи- ја славиме маченичката Пелагија

Свети Пелагија потекнуваше од градот Тарс, од видни и богати незна-божечки родители. Како млада слушна за Христос, па поверува во него. Во тоа време Диоклецијан вршеше безмилосен прогон на христијаните. […]

Вести

Денеска повторно дожд- за време на викендот температурен шок

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Наместа ќе биде нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално со засилен ветер и појава на град. Утринската температура […]

Македонија

Осудените од Диво Насеље не и дозволија на судијката да зборува на македонски

Со една минута молчење во знак на почит за пaднатите другари во населбата Дивo Наcеље, започна сyдската pасправа во Апелациониот сyд во Скопје во случајот „Дивo Насеље“. Сyдењето започна во […]

Македонија

Реисот Реџепи и по трет пат не се појави во Обвинителството

Реисот Сулејман Реџепи продолжува да го игнорира Обвинителството, кое отвори предмет во кој истражува дали има говор на омраза во неговите изјави. Денес тој по трет пат беше повикан да […]

Македонија

Бошњаковски – генерален секретар во Кабинетот на Пендаровски

Денес на прес-конференција во Владата Миле Бошњаковски соопшти дека ова е негов последeн прес во својство на владин портпарол и дека заминува да ја извршува функцијата генерален секретар во Кабинетот на […]

Вести

Доаѓа уште еден споен викенд- ова се неработните денови до крајот на годината

Оваа година неколку празници се паѓаат во неработни денови, но исто така неколку се со споени викенди, како што беше за Велигден. Наскоро, односно на 24 мај, ќе имаме уште […]

Вести

Дожд и грмежи денеска во Македонија: Викендов сонце, а од понеделник повторно промена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со врнежи од дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и појава на град. Утринската температура ќе […]