Македонија

Македонија

Жителите од Северна Македонија масовно заминуваат со билет во еден правец (ВИДЕО)

Северна Македонија се празни. Жителите велат дека тешката економска состојба ги принудува да одат на печалба. На релација Скопје – Берлин автобусите се преполни. Само во петокот од Скопје тргнаа […]

Македонија

Состанок за спроведувањето на Законот за јазиците

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ќе одржи работен состанок со претставниците на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците. Османи ќе […]

Вести

Македонија загадена и во пролет: Вчеравечер најзагадени Карпош и Тетово, граѓаните пријавуваат надлежните два месеци не реагираат!

Македонија повторно е загадена! Ова го покажуваат резултатите од апликацијата „Мој воздух“ на која вчеравечер во Карпош се измерени дури 129/100 AQI. Инаку AQI – Air Quality Index, е мерка […]

Вести

Одбележување на Светскиот ден на борба против туберкулозата

Под мотото „Време е за акција…. за крај на туберкулозата” ЈЗУ Институт за белодробни заболувања и Националниот координативен механизам со поддршка на Министерството за здравство денеска ќе го одбележат 24 […]

Вести

Дали нашите деца се безбедни? За два дена физички нападнати тројца малолетници

Прашањето „Колку ни се безбедни децата“, логично се поставува меѓу родителите. Полициските билтени секојдневно се полни со информации за нападнати и претепани деца, во Скопје и другите градови. На 22.03.2019 […]

Вести

Важни правила за Велигденскиот пост: Што е дозволено да се јаде за викенд, а што во други денови?

Веќе трае големиот и тежок Велигденски пост, кој е пост со многу имиња. Велигденски пост – затоа што завршува на Велигден и значи подготовка за Празникот. Воскресенски пост – заради […]

Македонија

Не прифаќаме уцени, и одговори Спасовски на ИВЗ

Македонија е секуларна држава и не прифаќаме никакви уцени, одговори вчера министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по ултиматум на Исламската верска заедници која и даде на Владата рок од […]

Македонија

Османи најави дека за СЈО ќе бараат и двотретинско мнозинство

Вицепремиерот Бујар Османи заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вчера беше во посета на полицајците од јужната граница. Османи најави продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ за судбината на […]

Македонија

На Инфективна 34 пациенти со морбили, двајца во критична состојба

Во петокот тринаесет пациенти со морбили се прегледани од кои седум се задржани за болничко лекување. Од вкупно 34 пациенти хоспитализирани на Клиниката (16 деца и 18 возрасни), две деца […]

Вести Македонија

Не очекува жешко лето со почести временски непогоди

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен Ел Нињо кој условува повисоки температури на воздухот, но и почести временски непогоди, анализира Славчо Поповски. Во најголем дел од европскиот […]

Македонија

Локализиран пожарот во кавадаречко

Како што соопшти дежурниот командир во проривпожарната станица во Кабадарци, Марјан Колев голем дел од пожарот во кавадаречкото село Манастисец е локализиран, но се уште не е изгаснат на непристапниот […]