Култура

Култура Македонија

Хит преставата “Украдена личност“ со Лане Гутовиќ на 1 декември во Скопје – ШОИЌ СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ И ВО МАКЕДОНИЈА

По големата европска турнеја и турнејата во САД хит преставата која експресно ги распродава билетите Украдена личност, конечно во Скопје! Претставата “Украдена личност” е приказ на моралната слика на практичната, […]

Култура

Нова изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска

Третата самостојна изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска, насловена „Хексагон„ беше отворена на 10 ноември, со почеток во 19 часот, галерија Eville Soe во Софија (ул.Пиротска 45). „Хексагон„ е новиот инспиративен […]

Култура Македонија

Милчо Манчевски почна со снимање на „Врба“

По девет години пауза Милчо Манчевски повторно снима филм во Македонија. Се работи за шестиот долгометражен игран филм “Врба”, чие снимање почна денеска во близина на прилепското село Крушевица. “Врба“ е во […]

Култура Македонија

Утре промоција на романот “Тажна приказна за среќни луѓе“

“Заборавот е страшен. Се прикрадува како сенка во животот на немоќната старица Стана. Ја покрива болката во нејзиниот живот, но заедно со неа и целата негова убавина. За неа времето […]

Култура Македонија

Со „Витез од редот на уметностите и книжевностите“ одликувана Маја Чанаќевиќ

Денес во резиденцијата на Франција во Скопје на обоистката и поранешна директорка на Македонската филхармонија Маја Чанаќевиќ  ќе и биде доделено одликување „Витез од редот на уметностите и книжевностите“, кое […]

Култура Македонија

“Ругање за Христос“ од утре слободно ќе се прикажува

Државниот правобранител на Р. Македонија утре ќе го повлече предлогот до Основниот суд Скопје 2 за изрекување на мерката времена забрана за прикажување на филмот „Ругање со Христос”. Според соопштението […]

Култура Македонија

Отворен фестивалот „Киненова“

Во киното „Милениум“ синоќа свечено беше отворено третото издание на фестивалот на дебитантски филм „Киненова“, каде се прикажа македонската премиера на дебитантскиот игран филм „Ругање со Христос“ по сценарио и […]

Култура

Клаудија Кардинале пристигна на “Браќа Манаки“

Вечерва по повод свеченото отворање на 39-от Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола пристигна легендарната актерка Клаудија Кардинале. Ѕвездата на годинешново издание на Фестивалот допатува со својата […]

Култура Македонија

Десет претстави и 50-тина актери во борба за наградата “Ристо Шишков“

За медалјонот со ликот на патронот на фестивалот – актерот Ристо Шишков и парична награда од 1500 евра на годинешново 26 издание на ФКТ влегуваат педесетина актери од десет претстави […]

Култура Македонија

Македонија не е само Републиката,Македонија е наследство на Империјата

Македонија не е само Републиката, Македонија е наследството на Империјата, од Северна Италија, преку Дунав, дури до Кина и Индија. Во тоа е големината на македонската цивилизација, како цивилизација на […]

Култура

Следува невреме – од петок голема промена на времето

Променливо облачно време со повремен локален дожд ќе преовладува и денеска во Македонија. Во јужните делови од државата се очекуваат пообилни врнежи. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер, особено […]