Импресивна серија на Сиксерс за победа над Клиперс

Тобијас Харис и Тајрис Макси постигнаа по 24 поени додека гостите Филаделфија 76ерс ја отворија последната четвртина со серија 20:4 и се одлепија за конечна победа од 121:107 над Лос Анџелес Клиперс во неделата.

Камерон Пејн впиша рекордни 23 поени сезоонава за Филаделфија, која е на скор 39-32. Кели Оубре Џуниор заврши со 12 поени и шест асистенции во сезоната, а Пол Рид постигна 10 поени.

Кави Ленард и Норман Пауел го предводеа Лос Анџелес (44-26) со 20 поени. Пол Џорџ постигна 18 поени, Ивица Зубац имаше 13 поени и 10 скока, а Џејмс Харден заврши со 12 поени и 14 асистенции.

Пауел се врати на паркетот откако пропушти три натпревара поради повреда во потколеницата и шутираше 7 од 11 шутираше за Клиперс, кои го загубија четвртиот последователен натпревар на домашен терен.

Филаделфија водеше со 88:83 пред да ги задржи Клиперси на само четири поени во првите 5:34 од четвртата делница и да дојде до 108:87. Пејн со удар за три поена на 5:06 до крајот ги одлепи на плус 21 Сиксерс, кои ја остварија четвртата последователна победа над Клиперс.

Макси имаше 19 поени во второто полувреме за Филаделфија, која се врати на победите по поразот од Лос Анџелес Лејкерс со 94:101 во петокот. Сиксерс играа без ѕвездата Џоел Ембиид, кој го пропушти 25-от последователен натпревар поради повреда на менискусот на левото колено.