Мира Андреева ја шокираше Сабаленка

Седумнасетгодишната руска тенисерка Мира Андреева го постигна најголемиот успех во кариерата со пласманот во полуфиналето на Ролан Гарос, откако во четвртфиналето во средата ја победи втората тенисерка во светот Белорусинката Арина Сабаленка со 6-7(5), 6-4, 6-4.

Четвртфиналето веќе беше резултат во кариерата за Андреева, 38. на ВТА ранг-листата, која за финалето ќе се бори против Италијанката Јасмин Паолини, која претходно во средата ја победи Казахстанката Елена Рибакина со 6:2, 4:6, 6:4.

Со овој пораз Сабаленка го загуби осмото полуфинале по ред на Грен-слем турнирите.

Сабаленка подобро го отвори четвртфиналниот меч и поведе со 3-1, но Андреева возврати со четири освоени гема во низа и водство од 5-3. Младата руска тенисерка не успеа да ја привде кон крајот првара делница, туку првиот сет се решаваше во тај-брекот каде за нијанса подобра беше Сабаленка.

Во вториот сет продолжи изедначената борба во која Андреева речиси вторпат во мечот ја прокоцка предноста. Поведе со 4-2, но Сабаленка стигна до сервис за 5-5. Сепак, младата руска тенисерка во тој момент ја разби противничката и израмни на 1-1 во сетови.

На почетокот на третиот сет, по два часа игра, Сабаленка изгледаше целосно исцрпено и се чекаше само да се види дали младата Андреева ќе има психички сили за конечна егзекуција. Сабаленка и покрај послабото движење, прва стигна до брејк и поведе со 3-2, но по два ипол часа игра сепак се радувше Андреева која победи со 6-7(5), 6-4, 6- 4.

Во вторникот, првата и третата носителка, Поллјачката Ига Швјонтек и Американката Коко Гоф, победија во полуфиналниот натпревар.