Баскија ќе игра пријателски фудбалски натпревар со Уругвај


Фудбалската репрезентација на Баскија, која се надева дека ќе стане членка на УЕФА и ФИФА, следниот месец во Билбао ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Уругвај.

Натпреварот ќе се одигра на 23. март на стадионот на прволигашкиот клуб Атлетик Билбао, соопшти Фудбалскиот сојуз на Баскија.

„Еускади“, на баскиски јазик Баскија, последен пат одигра пријателски натпревар пред четири години. Во декември 2020 година, тие ја победија Костарика со 2:1 со головите на тогашните играчи на Атлетик, Икер Муниаин и Унајо Нуњез.

Уругвај, светски шампион во 1930 и 1950 година, моментално е 11-та репрезентација во светот на рангирањето на кровната фудбалската организација ФИФА. Уругвајски тренер е Марсело Биелса, кој беше тренер на Атлетик Билбао од 2011 до 2013 година.

Фудбалскиот сојуз на Баскија во декември 2020 година аплицираше за членство во Европската фудбалска асоцијација УЕФА и ФИФА, но според медиумите доби негативен одговор поради противењето на Шпанската фудбалска асоцијација. Поради ова, Баскија може да игра само пријателски натпревари.

Баскија е автономен регион на северот на Шпанија со население од 2,2 милиони жители. Еден дел од него се наоѓа во соседна Франција. Мнозинството места во баскискиот парламент го имаат политичките партии кои се залагаат за референдум за независност.

УЕФА неодамна го прими Гибралтар, британска територија на југот на Шпанија, во своето членство. Исто така, Косово, чија независност од Србија сè уште не е призната од пет членки на Европската унија, вклучително и Шпанија. Земји како што се Шкотска, Велс, Северна Ирска и Фарските Острови, кои не се независни држави но имаат автономија во рамките на Обединетото Кралство и Данска, исто така, учествуваат во натпреварите на УЕФА и ФИФА.

Фудбалскиот сојуз на Баскија не одговори дали повторно ќе бара членство во УЕФА и ФИФА и кои се неговите натамошни планови.

Пронајдете не на следниве мрежи: