Основачот на Alibaba, Џек Ма, кој ги критикуваше кинеските власти, по долго време виден во јавноста

Основачот на Alibaba, Џек Ма, кој ретко можеше да биде виден во јавност во последните три години, повторно се појави во училиште во Хангжу.

58-годишникот не „крева прашина“ откако ги критикуваше кинеските финансиски регулатори во 2020 година.

Ма беше најистакнатиот кинески милијардер што исчезна по репресијата на кинеските власти против технолошките претприемачи. Тој неодамна се врати во Кина откако помина повеќе од една година во странство, пишува South China Morning Post.

Весникот во сопственост на Alibaba објави дека тој накратко застанал во Хонгконг, каде се сретнал со пријателите и накратко го посетил Арт Базел, меѓународниот саем за уметност.

Се пишуваше дека Ма патувал во различни земји за да научи за земјоделската технологија, но не беше споменато зошто исчезна од очите на јавноста во последните години.

Ма, поранешен професор по англиски јазик, се сретна со персоналот и ги обиколи училниците во училиштето Јунгу во Хангжу, градот каде што е седиштето на Alibaba. Тој зборуваше за потенцијалните предизвици на вештачката интелигенција за образованието, според страницата на училиштето на социјалните мрежи.

„ChatGPT и слични технологии се само почеток на ерата на вештачката интелигенција. Треба да користиме вештачка интелигенција за да решаваме проблеми наместо да бидеме контролирани од вештачка интелигенција“, рече Ма.

Некогаш најбогатиот човек во Кина, Ма се откажа од контролата на финансискиот технолошки гигант Ant Group во јануари оваа година.

Некои коментатори го видоа ова како дополнителен доказ дека тој се замерил со кинеската Комунистичка партија која стана премногу моќна. Во октомври 2020 година, Ма на финансиска конференција рече дека традиционалните банки имаат „менталитет на заложник“.

Следниот месец, планираната почетна јавна понуда на Ant од 26 милијарди фунти, која би била најголема во светот, беше откажана во последен момент од кинеските власти, кои наведоа „големи проблеми“ во регулирањето на компанијата.

Оттогаш, забележани се забележани во различни земји, вклучувајќи ги Шпанија, Холандија, Тајланд и Австралија. Во ноември минатата година, весникот Financial Times објави дека Ма живее во Токио, Јапонија веќе шест месеци.

Кога првпат престана да се појавува во јавноста, се шпекулираше дека е ставен во домашен притвор или е на некој друг начин затворен.

Пронајдете не на следниве мрежи: