Мартинез: Бранам во име на 45 милиони Аргентинци, срцето и страста не однесоа напред

Јунакот на Аргентина вечерва е Емилијано Мартинез, голманот на Астон Вила кој со два одбранети пенали во првите две серии од рулетот против Холандија (4-3), ги однесе „гаучосите“ во полуфинале и пресметка со Хрватска во вторник навечер од 20 часот.

Мартинез немаше интервенција до 83-та минута кога Аргентина имаше сигурни 2-0, а потоа Холандија чудесно се врати со два гола на Веиг Вегхорст за продолженија, па во пенал-рулетот, „единицата“ на двојниот светски првак блесна и после големата победа посочи дека тоа е за – 45-те милиони Аргентинци.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.