Бугари се обиделе да украдат големо количество масло за јадење од продавница во Велика Британија

Таму тројца бугарски државјани беа изведени пред суд во Британија откако во октомври се обиделе да украдат големо количество нафта од супермаркет.

Бугари се обиделе да украдат големо количество масло за јадење од продавница во Велика Британија

Секој од нив беше казнет со 525 фунти откако се изјаснија за виновни.

Постапиле по налог на друго лице и однапред добиле 180 фунти. Обидот за кражба бил спречен од вработените во продавницата.

Според британската полиција, маслото се рециклира за да се користи за производство на биогориво.

Кражбата на масло за јадење го чини Министерството за финансии во просек по 25 милиони фунти годишно, наведува Би-би-си.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.