Вебер ќе стартува последен

Возачот на Ред Бул, Марк Вебер, ќе стартува како последен на трката за Големата награда на Кина, која в недела ќе се вози на патеката во Шангај.Австралиецот, во квалификациите го обезбеди 14-то место, но заработи казна поради недоволната количина на гориво во болидот.Имено, стјуардите во болидот на Вебер нашле само 150 милилитри што според правилата е недоволна количина за да биде  земена мостра за анализа. Вебер застана крај патеката за време на втората квалификациска сесија поради недостиг на гориво во болидот, но на крајот тој имаше 14-то време.Трката во Кина, в недела ќе стартува во 9 часот по средноевропско време. По две трки лидер во генералниот пласман е Себастијан Фетел со 40 бодови, девет повеќе од Кими Раиконен.
МакфаксВозачот на Ред Бул, Марк Вебер, ќе стартува како последен на трката за Големата награда на Кина, која в недела ќе се в

Пронајдете не на следниве мрежи: