(ВИДЕО) Најмалку 112 загинати и над 760 повредени во инцидент при делење на хуманитарна помош во Газа

Хамас и палестинската управа обвинија дека израелската војска отворила оган врз цивили што чекале хуманитарна помош, а израелската страна тврди дека дошло до хаос и турканици околу камионите, при што загинале десетици Палестинци, стотици биле повредени, а некои биле прегазени

Властите во Газа соопштија дека најмалку 112 лица загинале, а повеќе од 760 се повредени во напад на израелските сили врз луѓе кои чекале да добијат хуманитарна помош.

Од друга страна израелски воени извори тврдат дека стотици луѓе ги опколиле 30-те камиони со хуманитарна помош денеска околу четири часот наутро, што довело до хаос и турканици, при што загинале десетици Палестинци, стотици биле повредени, а некои биле прегазени од камионите.

Портпаролот на израелската Влада, Ави Химан изјави дека „трагедијата“, како што ја нарече, била предизвикана од возачите на камиони со хуманитарна помош, кои налетале на толпата, при што загинале десетици луѓе.

Неименуван израелски претставник изјави дека војниците отвориле оган кон неколку луѓе откако насобраниот народ ги опколил камионите со хуманитарна помош.

Високиот член на Хамас, Изат Ал-Ришек предупреди дека убиството на луѓето кои чекале помош може да доведе до неуспех на тековните разговори, кои имаат за цел ослободување на заложниците и прекин на огнот.

Од канцеларијата на претседателот на Палестинската управа, Махмуд Абас исто така го осудиле „грдиот масакр извршен од израелската окупаторска армија“.

Си-ен-ен пренесува изјави од очевидци кои укажуваат дека израелската војска отворила оган врз луѓето во близина на камионите, предизвикувајќи возачите на камиони да се оддалечат во паника, убивајќи уште повеќе луѓе.

Портпаролот на израелската војска, пак, има изјава што е во спротивност со она што го кажуваат изјавите на очевидците.

„Имаше два одделни инциденти со камиони со хуманитарна помош во Газа, кои се случија на неколку стотини метри оддалеченост еден од друг денеска“,

вели портпаролот.

Тој вели дека во првиот инцидент, околу 4 часот по локално време, околу 30 камиони со хуманитарна помош тргнале од јужниот премин Керем Шалом на север. Конвојот, како што вели, патувал на север низ Газа кон засолништата покрај крајбрежниот пат.

„Кога влегоа во северниот дел на Газа, илјадници луѓе ги опколија камионите. Луѓето брзаа со камионите, а десетици беа повредени и убиени – некои откако беа прегазени од камионите“,

додава тој.

Според портпаролот, група Палестинци се приближиле до израелската воена позиција во близина, војниците испукале предупредувачки истрели во воздух, а потоа пукале кон оние кои „претставувале закана и не се оддалечиле“.

Белата куќа соопшти дека ги разгледува извештаите за израелскиот напад врз Палестинците, кои чекаа помош, опишувајќи го како „сериозен инцидент“.

„Жалиме за загубата на невини животи и ја препознаваме страшната хуманитарна ситуација во Газа, каде невините Палестинци само се обидуваат да ги прехранат своите семејства. Ова ја нагласува важноста од проширување и одржување на протокот на хуманитарна помош во Газа, вклучително и преку потенцијален привремен прекин на огнот“,

изјави портпаролот на американскиот Совет за национална безбедност.

Пронајдете не на следниве мрежи: