ШТО МУ КАЖА ЗЕЛЕНСКИ НА ОРБАН? Претседателот на Украина прави очајнички потези, а на Интернет кружи снимка од напнатата средба со „миленикот“ на Кремљ во ЕУ

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, го покани својот украински колега Володимир Зеленски во Белата куќа, неколку дена откако неговата администрација предупреди дека ќе останат без пари за помош на Украина за неколку недели доколку не реагираат скараните американски претставници, пишува весникот The Guardian.

„Целта на состанокот во вторникот беше да се нагласи непоколебливата посветеност на Соединетите Американски Држави да обезбедат поддршка за народот на Украина додека се бранат од бруталната инвазија на Русија“, соопшти Белата куќа во неделата.

Џафери: Македонија гради европски вредности на соживот, мултикултурност и мултиетничност
Претседателот на Владата на Република Македонија, Талат Џафери, заедно со министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска, денеска за време на работната посета на Битола ги посетија НУ Завод и музеј …
Осмомартовски концерт со светскиот тенор Федерико Сера во организација на „Охридско лето“
По повод 8. Март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт  со светски познатиот тенор Федерико Сера од Италија …

„Во услови на се поинтензивни руски ракетни и беспилотни напади врз Украина, двајцата претседатели ќе разговараат за итните потреби на Украина и за виталната важност од континуираната поддршка од САД во овој критичен момент“, се додава во соопштението.

Републиканските сенатори минатата недела блокираа итна помош од 106 милијарди долари наменета првенствено за Украина и Израел, откако конзервативците се спротивставија да ја остават реформата за имиграција надвор од пакетот помош.

Од канцеларијата на Володимир Зеленски, исто така, во неделата на социјалната мрежа Телеграм објавија дека украинскиот претседател ќе пристигне во Вашингтон во понеделник и ќе се сретне со Џо Бајден.

Володимир Зеленски исто така беше поканет да им се обрати на американските сенатори во вторник наутро во Капитол.

Во вторник во Капитол ќе се одржи и средба еден на еден меѓу Володимир Зеленски и претседателот на Претставничкиот Дом на Конгресот на САД, Мајк Џонсон.

Володимир Зеленски минатата недела требаше да им се обрати на американските сенатори преку видео, но мораше да го откаже тоа обраќање.

Конгресот веќе одобри 111 милијарди долари помош за Украина, а директорката на буџетската канцеларија на Џо Бајден, Шаланда Јанг, во писмо до лидерите на Претставничкиот Дом и Сенатот минатата недела порача дека САД ќе останат без средства за испраќање оружје и помош за Украина на крајот на годината, што би било погубно за Украина на бојното поле.

„Време е да се направи договор за кој двете страни можат да се согласат“, порача Шаланда Јанг во неделата.

„Влогот е особено голем за Украина“, нагласи државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, имајќи предвид дека „снемавме средства“ за Украинците.

„Ова е време да ја засилиме нашата поддршка бидејќи ако не го сториме тоа, знаеме што ќе се случи. Владимир Путин ќе остане неказнет и нема да застане на Украина“, нагласува Ентони Блинкен.

Ентони Блинкен потсети дека Џо Бајден рекол дека е подготвен да направи значителни компромиси за да го одобри пакетот помош.

„Претседателот е целосно подготвен да учествува во тоа“, потсети Ентони Блинкен.

Републиканскиот сенатор Мит Ромни вели дека постои двопартиска согласност дека мора да се направи нешто за да се реши рекордниот број мигранти кои преминуваат во САД од Мексико.

„Сакаме да го решиме и да ја обезбедиме границата. А претседателот на САД само кажа дека мораме да ја обезбедиме границата. Тој е во право. Републиканците ќе го отфрлат секој договор што не го вклучува тој дел“, вели Мит Ромни.

Но, Мит Ромни исто така вели дека ја поддржува помошта за Украина.

„Мојот став е дека успехот на Украина е во интерес на САД и ние мора да го обезбедиме оружјето што и е потребно на Украина за да се одбрани. Сè друго освен тоа би значело занемарување на нашата одговорност кон демократскиот свет, но и кон нашите национални интереси“, вели тој.

Републиканскиот сенатор Џеј-Ди Венс вели дека администрацијата допрва треба да ја оправда дополнителната помош за Украина.

„Му кажуваме на претседателот и на целиот свет дека треба појасно да артикулираме што всушност сакаме да постигнеме. Што ќе се постигне со 61 милијарда долари што не е постигнато со 100 милијарди долари ?“, прашува Џеј-Ди Венс.

Инаку, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот профил на социјалната мрежа Телеграм објави дека разговарал со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан на најискрен можен начин за време на церемонијата на инаугурација на новоизбраниот претседател на Аргентина на 10. декември, пишува Kyiv Independent.

Хавиер Милеи е екстремно десничарски слободарски претседател кој за време на кампањата кажа дека ќе се обиде да ги намали врските со Русија и Кина, што е уште едно отстапување од политиката на поранешниот претседател Алберто Фернандез.

По инаугурацијата, на Интернет се појави видео на кое се гледа како Володимир Зеленски и Виктор Орбан имаат жесток разговор во зградата на аргентинската Влада. Деталите за тоа што разговарале двајцата не се познати, но Володимир Зеленски објави изјава на Телеграм подоцна истиот ден. Видео-снимката од нивниот разговор можете да ја погледнете ОВДЕ.

„На маргините на инаугурацијата разговарав со унгарскиот премиер Виктор Орбан што е можно поискрено. Разговаравме за нашите европски теми“, стои во објавата на Володимир Зеленски.

Од почетокот на руската инвазија на Украина, Унгарија постојано го попречува испраќањето на средства од ЕУ во Киев и се спротивставува на санкциите против Русија. Виктор Орбан, инаку многу близок до Кремљ, одби да обезбеди воена помош за Украина и се закани дека ќе го блокира пристапот на Украина во ЕУ доколку лидерите не ја преиспитаат целата своја стратегија за поддршка на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.