ГЕРМАНИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА, УСТАВ ГИ ВОВЕДУВА И ЖЕНИТЕ?! Од Бундесверот најавија: „Мораме да бидеме обучени“

Генералниот инспектор на Бундесверот Брејер смета дека воениот персонал кој ги пополнува редовите на армијата по принципот на доброволна посветеност не е доволен. Тој предлага модел со задолжителен воен рок за двата пола.

Генералниот инспектор на Бундесверот Кастен Бројер, највисокиот офицер во германската армија, ќе воведе, по повторното воведување на воената обврска, обврската да служат и за жените.

„Во моментов воениот рок е замрзнат, а според Уставот се однесува на машката популација. Овде треба да се воведе еднаквост, но пред тоа е неопходна соодветна политичка и социјална дискусија“, рече тој, исто така, нагласи дека Германија “. мора да биде способен за војна“.

Министерот за одбрана Борис Писториус, социјалдемократ, ги претстави плановите за нов модел на воена служба во јуни. Се состои од шест месеци основна обука со можност за доброволна, договорна служба за дополнителни 17 месеци. Пред тоа, сите млади мажи на воена возраст треба генерално да бидат вклучени и прашани за нивната способност и подготвеност да служат во војска. И девојките можеа да го направат тоа.

Потребни се уште околу 100.000 резервисти

Бројер зборуваше за моделот Писториус: „Воено ни треба способност да го зголемиме бројот на војници и во однос на плановите на НАТО“, рече тој, додавајќи дека Германија е „главниот центар на Организацијата на Северноатлантскиот договор“.

„Севкупно, ни требаат над 400.000 војници со привремени или постојани договори, како и резервисти. За да ги покриеме овие потреби, потребни ни се уште 100.000 резервисти“, рече генералниот инспектор. но додаде и: „Без актот на задолжителна служба нема да може“.

Во 2011 година, за време на мандатот на конзервативниот министер за одбрана Карл-Теодор цу Гутенберг, обврската за служење војска беше суспендирана на 55 години, што практично беше исто како и укинување на обврската за служење.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.