Германци загинаа во уништен „Леопард“! Возачот на умирање едвај изговорил збор: Јас не сум платеник, јас сум војник на Бундесверот

Извидници на вооружените сили на Русија уништија тенк „Леопард“ префрлен во Украина со целосно германска екипа составена од војници на вооружените сили на Германија, изјави командантот на разузнавачката група на Вооружените сили на Русија што дејствува во правец на Запорожје со псевдонимот „Легенда“.

Германци загинаа во уништен „Леопард“! Возачот на умирање едвај изговорил збор: Јас не сум платеник, јас сум војник на Бундесверот
  • Кога го запревме нивниот напад и удривме (тенкот беше уништен со помош на АТГМ) Леопардот, се упативме кон изгореното возило со надеж дека ќе го земеме „јазикот“. И откривме дека возачот на тенкот е тешко ранет, а другите се убиени. Тенк-механичарот-возач, кога се освести и не виде, почна да вика „Nicht shissen“ (Не пукај). Добро знам германски, бев одличен ученик на училиште – изјави командантот на групата.

„Легенда“ истакна дека возачот на оштетениот тенк „неколку пати рекол дека не бил платеник, туку војник на Бундесверот и дека целата екипа на тенкот е од една чета“.

Тој објасни дека германскиот војник додека му пружале прва помош, ја именувал својата бригада и нејзината локација.

  • Се разбира, бев малку изненаден, но потоа дури ми беше драго што се покажа дека не е важно каква екипа седи во Леопардот – украински милитанти или германски војници – резултатот ќе биде ист. Ќе изгорат германски тенкови, а ќе изгорат и американски тенкови, дури и ако ги возат Американци – изјави рускиот разузнавач.

Како што додаде командантот, кога го испрашувал германскиот војник, лекарот од нивната извидничка група рекол дека возачот на тенкот изгубил многу крв и е тешко ранет.

  • Го прашав докторот колку ќе живее, а тој ми одговори – уште неколку минути. Му реков на Германецот дека раната е премногу тешка и дека нема шанси да преживее. Тој рече дека многу ги сака своето дете и сопругата и дека жали што се согласил да дојде овде да умре. Почнавме да го подготвуваме за евакуација, но тој почина по неколку минути – изјави „Легенда“.

Командантот на извидничката група апелираше до западните инструктори да размислат пред да одат да се борат со Русите.

  • Нека мислат сами – за деца, жени – пред да почнат да се борат против Русите – им рекол разузнавачот на западните инструктори.

Претходно Русија испрати нота до земјите од НАТО во врска со испораката на оружје за Украина. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека земјите од НАТО „играат со оган“ со тоа што и доставуваат оружје на Украина. Прес секретарот на рускиот претседател Дмитриј Песков истакна дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успех на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект.

Лавров изјави дека САД и НАТО се директно вклучени во конфликтот во Украина, вклучувајќи не само снабдување со оружје, туку и обука на персоналот во Велика Британија, Германија и Италија, меѓу другите земји.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.