Девет работи Македонките можат да научат од Швеѓанките

Немаат комплекси.

Шведска е позната по русокосите, сауните, Аба, Златан Ибрахимовиќ, киселите харинги и белите ноќи. Една девојка признала дека растењето во Шведска е одлично, но дека оваа земја има и некои тајни за кои не сте знаеле, особено кога станува збор за жените.

Правило дека е мачо и дека треба да ја плати сметката
Знаеме дека го знаевте ова, но работата е во тоа што во Шведска еднаквоста меѓу половите се зема здраво за готово. Не растете плашејќи се дека мажите се супериорни, ниту пак некогаш се чувствувате дека треба да им докажете дека тие не владеат со вашиот живот. Не го прават тоа, не се сметаат себеси за попаметни и на крајот немаат право да го прават тоа.

Девет работи Македонките можат да научат од Швеѓанките

Поради некоја причина, жените не очекуваат мажот да ја плати сметката освен ако тие не избрале да бидат домаќини на пример, па нивниот буџет е поделен. Ако мажот е на повисоко скалило во кариерата, тој ќе ја плати сметката, но и тогаш тоа едноставно никогаш не е дадено или задолжително.

Жените се разликуваат од мажите, но не се ниту полоши ниту подобри. Прославете ја различноста и уживајте во еднаквоста.

Не само жените одат на породилно отсуство!
Дали сте слушнале дека жените одат на породилно отсуство по породувањето? Во Шведска мажите имаат исто право – платено отсуство поради раѓање на дете. Мајките и татковците се различни, но тоа не значи дека татковците помалку се грижат за новороденчето. Иако имаат природна тенденција да го штитат и да се грижат за своето семејство, тоа не значи дека не сакаат да поминуваат време со нив.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.