Дипломатот Мачеј и Македонката Хана се хероите што помогнаа во излекување на македонските државјани од Израел

Мачеј Качоровски, нашиот дипломат и вршител на работи во Амбасадата во Тел Авив е херојот на евакуацијата на нашите државјани од Израел, но освен него во мисијата за спасување на македонските државјани голема улога има Хани Садикарио Тзадок, која е по потекло од Македонија, а која веќе 12 години живее и работи во Ерусалим и работи за Македонската амбасада во оваа држава.

Дипломатот Мачеј и Македонката Хана се хероите што помогнаа во излекување на македонските државјани од Израел

Качоровски кој е вршител на работите во Амбасадата во Тел Авив на својот фејсбук профил изрази огромна благодарност до Хана за напорите кои таа ги вложила во спасувачката мисија на граѓаните кои се најдоа во Израел по започнување на воениот конфликт.

„Само да напоменам дека се што успеавме досега да направиме не би било можно без нашата колешка од Амбасадата во Тел Авив, Хана Садикарио Тзадок, која повеќе од 12 години работи за нашата држава и која од самиот почеток во сите изминати денови беше 24/7 вклучена во операцијата на излекување на нашите државјани од Израел, што за разлика од мене мораше да води сметка и за нејзините малолетни деца“, напиша Качоровски на фејсбук нагласувајќи го нејзиниот придонес и енергија и упатувајќи огромна благодарност до Садикарио Тзадок.

Мачеј Качоровски, нашиот дипломат и вршител на работи во Амбасадата во Тел Авив е херојот на евакуацијата на нашите државјани од Израел, напиша претходно министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот профил на Фејсбук.

Според него, Качоровски одиграл клучна улога во извлекувањето на нашите државјани преку различни транспортни рути, неуморно координирајќи го целокупниот процес од почетокот па сѐ до нивното безбедно враќање во Македонија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.