Еврокуп: Локомотив се прошета низ Подгорица

Екипите на Спартак Санкт Петербург, Локомотив Кубан, Валенсија и Улм се стекнаа со предност по првите четврт финални натпревари во кошаркарскиот Еврокуп.По првиот меч, работите околу пласманот на завршниот турнир речиси ги заврши Локомотив, кој во Подгорица ја совлада Будуќност со 72:54. Браун со 17 и Калатес со 15 поени беа најефикасни играчи на Локомотив, додека Витковац со 14 поени беше едниствениот со двоцифрене ефект во домашниот тим.Валенсија на реваншот кај Уникс ќе патува со предност од 10 поени, откако на домашен терен триумфираше со 80:70. Дубљевиќ со 19 и Долман со 18 поени ја предводеа Валенсија, додека Уникс го имаше најефикасниот играч на мечот, Лајдеј кој реализира 28 поени (тројки 6/6).Спартак со 83:72 го совлада украинскиот Будивељник, најмногу благодарение на учинокот на Рајт кој постигна 18 и Маврокефалидис кој реализира 17 поени. Лајонс со 21 поен беше најфикасен во поразениот тим.Во вторникот Улм го совлада Билбао со 85:81.
МакфаксЕкипите на Спартак Санкт Петербург, Локомотив Кубан, Валенсија и Улм се стекнаа со предност по првите четврт фин

Пронајдете не на следниве мрежи: