ЗА ОВА Е ВИНОВЕН ВЛАДИМИР ПУТИН – Олаф Шолц остро ја обвини Русија за проблемот на Европа

ерманскиот канцелар, Олаф Шолц, тврди дека Русија предизвикала пораст на цените на гасот во Европа во 2022 година, откако претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, го прекинал снабдувањето.

Хороскопски знаци кои не се согласуваат добро со децата
Односите со децата често бараат трпение, разбирање и способност да се согледаат работите од нивна перспектива. Комуникацијата со најмладите не им доаѓа лесно на сите. Додека некои инстинктивно знаат како да му пристапат на …
Турција објави снимка од првиот лет на борбениот авион Каан од петта генерација (видео)
– Турција достигна уште еден клучен праг во производството на својот борбен авион од петта генерација, со оглед на тоа што авионот КААН од домашно, турско производство, успешно го изврши својот прв пробен …

„Цените на енергијата пораснаа насекаде“, посочи Олаф Шолц, говорејќи на Конгресот на Социјалдемократската партија на Германија за последиците од војната во Украина, која започна во февруари 2022 година.

Олаф Шолц тврди дека токму претседателот на Русија, Владимир Путин, ја запрел испораката на гас преку постоечкиот гасовод.

„Вкупно во Европа недостасуваа 120 милијарди кубни метри гас“, вели Олаф Шолц и заклучува дека тоа има последици по цените.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.