ИВАНОВСКА: АНТИКОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА ВО 2019 ГОДИНА ПОБАРА РАЗРЕШУВАЊЕ НА АНЃУШЕВ

Од 2019 година Антикорупциската комисија побара Владата да го разреши заменикот. на тогашниот премиер Кочо Анѓушев, поради одреден судир на интереси, рече шефицата на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска.

Москва тајмс: Уапсените на собирите по повод смртта на Навални добија повик за војска
Неколку мажи, кои беа уапсени на собирите по повод смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во последните денови, добија повик за војска во Санкт Петербург, објави Москва тајмс, цитирајќи ги локалните медиуми.Полицијата уапси …
Врв на демократија: Силјановска единствен кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ?
Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, соопштија попладнево од партијата. За нејзината кандидатура ќе се одлучува од страна на делегатите на Конвенцијата за избор …

Комисијата тогаш утврди дека Анѓушев учествувал во расправата и одобрувањето на владината одлука за намалување на царината за увоз на литиумски батерии, додека неговата компанија се занимава со увоз на литиумски батерии.

Поднесовме иницијатива до Владата за негово разрешување, но Владата не извести дека нема конфликт на интереси, тој продолжи да биде дел од техничката влада“, рече Ивановска.

Таа додаде дека сега постои посебна институција која се занимава со темата за судир на интереси и дека мора да се почитуваат надлежностите и одлуките на таа институција.

Вчера САД го прогласија Кочо Анѓушев за неподобен за влез во САД, ставајќи го на „црната листа“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.