И децата можат да бидат во депресија: Не ги игнорирајте овие промени, можеби не се само лошо расположение!

Депресијата кај децата многу се разликува од класичното лошо расположение или тага. Како што објаснува педијатарот Ден Бренан, само затоа што детето изгледа тажно не мора да значи дека боледува од депресија.

Меѓутоа, ако нерасположението опстојува, не исчезнува или ги попречува неговите вообичаени социјални активности, интереси, училишни обврски или функционирање на семејството, тоа може да биде знак дека детето има депресија. Исто така, педијатарот предупредува дека иако депресијата е сериозна состојба, таа може да се излечи доколку се препознае на време и соодветно се лекува.

Како да препознаете депресија кај децата?
Симптомите на депресија кај децата се различни. Состојбата често останува недијагностицирана и не се лекува бидејќи симптомите погрешно се толкуваат како нормални емоционални или психолошки промени предизвикани од надворешни влијанија, како што се селење, развод на родители и слично.
-Раните медицински студии се фокусираа на „маскираната“ депресија, во која депресивното расположение на детето беше погрешно помешано со глумење или лошо однесување, објаснува Бренан.
Иако ова се случува повремено, особено кај помалите деца, многу деца покажуваат тага или лошо расположение слично на возрасните кои страдаат од депресија.

Симптомите на депресија кај децата вклучуваат:
-мрза и лутина
-постојано чувство на тага и безнадежност
-одбивање да се дружи со пријателите или семејството
-промени во апетитот
-промени во спиењето (несоница или предолго спиење)
-чести изливи на гнев или плачење
-проблеми со концентрацијата
-недостаток на енергија
-физички заболувања (болки во препоните или главоболки) кои не реагираат на лекување
-проблеми на училиште
-недостаток на интерес за хоби
-размислување за смрт или самоубиство.
Педијатарот Бренан нагласува дека не сите деца ги имаат сите горенаведени симптоми; повеќето ќе покажат различни симптоми во различно време и во различни услови.

На пример, некои деца сè уште може да бидат непроменети во однесувањето во структурирана средина, додека ќе има забележителни промени во нивните воннаставни активности, губење на интерес за училиште и постојано добивање лоши оценки.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.