КАЗНЕТСО 400 ЕВРА ПОРАДИ ЈАДЕЊЕ БУРЕК ЗА ВРЕМЕ НА КАРАНТИН! БУРЕКЏИЛНИЦАТА СЕ ОГЛАСИ: Ние ќе ја платиме казната! (ФОТО)

Една бурекџилница во Љубjана вети дека ќе ја покрие казната за човек кој доставува храна, кој бил казнет затоа што јадел на јавно место за време на епидемијата, доколку се докаже дека го јадел нивниот популарен бурек со сирење.

  • Ја бараме познатата личност за доставување храна што минатата недела плати казна за јадење на скалите пред Франковата црква во Љубjана. Имаме намера да го прашаме каде го купил бурекот. Ако го купи од нас, ќе му помогнеме да ја плати казната, објави бурекџилница на Facebook. .

Случајот со испорачателот на храна, кој беше казнет со 400 евра бидејќи седнал за време на „заклучувањето“ во центарот на Љубjана и ја изваил маската за да појадува бргу, прерасна во социјален настан, но и вистински политички театар откако сликата од таа сцена стана вирална. на социјалните мрежи.

POZOR: SMO PROBALI NAJTI FANTA, KI JE DOBIL KAZEN KER JE JEDEL BUREK, A ŽAL NEUSPEŠNO😞. ČE JE JEDEL NAŠ BUREK, NAJ NAS…

POSTED BY BUREK OLIMPIJA ON THURSDAY, NOVEMBER 19, 2020

 

Овој случај беше дискутиран и во парламентот.

Опозицијата го зеде случајот како илустрација на тврдењето дека некои мерки преземени против коронавирусот биле апсурдни и прекумерни, а полицијата тврди дека казната била законски оправдана затоа што прекршителот не носел маска на отворен јавен простор, како што е пропишано.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.