Како да ги контролирате емоциите за време на менструалниот циклус

Жал ни е што признаваме, но сите полудуваме во тој период од месецот. Го „мразевме“ секој тип што ни кажа дека сме чувствителни поради менструацијата, но длабоко во себе знаеме дека тоа е вистина. Сепак, еве неколку работи кои можат да ви помогнат да ги контролирате емоциите во тој период од месецот и да ги направите работите уште поедноставни.1- Правете нешто што ве релаксира, како на пример: ЈогаСтресот од работата, училиштето или вашата врска ги прави вашите емоции уште посилни, па затоа треба да се опуштите за да се извлечете од проблемите во денот. Можете да медитирате, да правите јога ако сакате да се чувствувате смирени, но можете да вежбате кик-бокс или да трчате ако сакате да ја исфрлите вашата досада.2 – Избегнувајте желба да јадете слаткиНе мора да се плашите за да се однесувате добро кон себе во текот на менструацијата, но тоа не значи да одите со глава до петици за кофеин и слатки. Тие прават вашиот стомак да се чувствува лошо, па затоа е подобро да јадете мали порции одвреме-навреме. Ова ќе направи да се чувствувате подобро психолошки и затоа ќе го подобрите вашето расположение.3 – Периоди на проклетство, не вие ​​самите 🙂Ако на крајот му викате на вашето момче за некоја глупост или плачете поради видео на YouTube, разберете дека тоа е виновен период. Само извинете му се на партнерот за тоа што го кажавте и дајте му до знаење дека навистина не ги мислите тие зборови.4 – Не плашете се да плачетеАко чувствувате потреба да леете солзи тогаш направете го тоа. Нема ништо лошо во тоа да лееш солзи иако немаш поим за што плачеш. Тоа е начин да се ослободите од стресот затоа плачете наместо да ги задржувате солзите. Не се чувствувајте виновни поради тоа, бидејќи тоа им се случува на сите околу овој период од месецот.5 – Останете внатре и бидете антисоцијални ако сакатеВо овој период не мора да се затворате во себе, но доколку не можете да излезете со пријателите, не се напрегајте да бидете дружељубиви. Нема ништо лошо во тоа да останете во кревет и да гледате филмови. Ако тоа прави да се чувствувате добро, направете го тоа.6 – Внесувајте повеќе калциумКалциумот е еден од најдобрите начини да се ослободите од стомачните болки. Затоа, ако не можете да престанете да плачете од болката, обидете се да додадете повеќе калциум во вашата исхрана. Така вашето тело ќе се чувствува подобро и на тој начин ќе го подобрите вашето расположение. 

Пронајдете не на следниве мрежи: