Козјо или кравјо: Какво млеко пиете?

Лековитите својства на козјото млеко ги спомна и Хипократ, кој посочи на сурутка од козјо млеко како добар лек за белодробни заболувања, жолтица, ревматизам и гихт. Истото го потврдува и индиската традиционална медицина каде има ајурведски записи за употреба на козјо млеко во лекување на воспаленија и болки во зглобовите и зајакнување на имунитетот.
Козјо или кравјо: Какво млеко пиете?
Содржи витамини Б1, Б2, Б6 и Б12 кои се важни за зајакнување на нервниот систем, а исто така е богат со минерали (калциум, фосфор, цинк, селен) кои играат важна улога во зајакнувањето на коските и одржувањето на имунитетот.
Козјото млеко се користи како лек за бронхитис, срцеви заболувања, супресија на алергии, зајакнување на белите дробови и респираторниот систем и болести на жолчните камења.
Козјото млеко содржи приближно иста количина на лактоза како кравјото, но полесно се вари поради неговиот различен состав на масни киселини. Кај возрасните кои се алергични или нетолерантни на кравјо млеко, се покажа дека козјото млеко е можна добра замена. Истражување открило дека козјото млеко кај дури 40% од луѓето алергични на кравјо млеко не предизвикува исти реакции. И покрај сличниот состав, се претпоставува дека станува збор за алергиски реакции на лакталбумин од кравјо млеко.
И покрај многубројните придобивки, една од причините што луѓето купуваат помалку козјо млеко е неговата цена.
Козјо млеко
лесно сварливо
помалку алергени
висока содржина на калциум и протеини
помага во намалување на холестеролот
помага да се подобри квалитетот на кожата
помага во апсорпцијата на хранливите материи
Кравјо млеко
полномасното млеко е одличен извор на витамини А и Д, калциум,
протеини и јаглехидрати
добро е за коските, забите и мускулите
им помага на децата да растат
го подобрува здравјето на мозокот
помага при слабеење

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.