Лековити својства на ракијата: Еве кои тегоби ги лекува

Нашите предци со децении користеле ракија за лекување на одредени болести.Сливата, дуњата и кајсијата се едни од најпознатите ракии. Со оглед на високиот процент на алкохол, треба да се внимава со нивното консумирање.Сепак, нашите предци го користеле овој пијалок со децении за лекување на одредени болести.Постои верување дека ракијата е лековита и дека една чаша од овој алкохолен пијалок благотворно делува на здравјето, што е потврдено со некои медицински истражувања.Имено, природните лекови можат да бидат ефикасни во лечењето на настинки и грип, но само доколку се правилно сменети. Хербалната терапија речиси и да нема контраиндикации и труењата се исклучително ретки, но треба правилно да се одреди начинот на нивната примена и количината.Кога станува збор за ракијата, која многумина ја користат како најсилна народна медицина, таа може да помогне во следните ситуации.Болки во стомакотСе верува дека после обилен и мрсен оброк, голтка-две чај од сливи или билен чај го смирува желудникот.ЗабоболкаПред да станат вообичаени аналгетиците во домаќинството, забоболката се лечеше со голтка ракија која малку се држеше во устата на болното место и се мачкаше на усната шуплина. Таа ракија не се испи, туку по некое време беше исплукана.Воспалено грлоСе веруваше дека гаргарањето и плакнењето на грлото со ракија со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото и ќе ја ублажи болката.Болка во грботНа болниот и вкочанет грб нежно се масира малку ракија. Постапката била повторена по неколку часа, а за таа цел била специјално употребена паричка.Вкочанетост на вратотКако и вкочанетоста на грбот, нашите предци користеле ракија за да ја третираат вкочанетоста на вратот на ист начин, со масажа.Слаба циркулацијаНашите баби и дедовци често го започнуваа денот со чашка ракија на празен стомак. Тие веруваа дека на овој начин започнуваат бавна циркулација.Уролошки проблемиРакија со магдонос се користела како сојузник во борбата против бактериските инфекции на уринарниот тракт.Дезинфекција на ранатаВо отсуство на медицински алкохол, ракијата се користела за миење и дезинфекција на рани.Намалување на температуратаЛапа од ракија, вклучително и камилица, добри за намалување на треската. На одредени делови од телото се ставаат обвивки, а со нив може да се масираат стапалата и дланките. Ракијата нормално делува така што ги шири крвните садови, по што топлината полесно се ослободува од телото и тоа ќе помогне. Мора да напоменеме дека облогите за ракија не се доволни кога се во прашање високите температури. Треба да знаете и дека алкохолот може да предизвика иритација на кожата, особено ако не е разреден во вода.Кога е знак дека претерувате?Истражувањата покажаа дека умереното консумирање алкохол ја зголемува концентрацијата на добриот холестерол и го намалува нивото на лошиот холестерол, како и дека оние кои умерено го користат овој пијалок имаат помали шанси да заболат од кардиоваскуларни болести – срцев удар, срцева слабост, висок крвен притисок и удари.Една чаша ракија лекува воспаление на внатрешниот ѕид на крвниот сад во кој има масно наслаги, кое може да предизвика срцев удар, а исто така го забавува создавањето на тромб и го забрзува неговото разградување, доколку веќе постои.Важно е да се запамети дека умереното консумирање значи еден до два алкохолни пијалоци кои содржат 10 грама алкохол, но не се препорачува за трудници.Од друга страна, ако почесто се зема поголема доза на алкохолни пијалоци, тогаш ефектот е штетен, бидејќи може да го оштети срцевиот мускул и да доведе до спазам на периферните крвни садови.Во случај на долгорочно дневно пиење во големи количини, може да дојде до задебелување и зголемување на срцевиот мускул, при што жените се поподложни на овие промени.Истовремено доаѓа до зголемен крвен притисок и појава на артериска хипертензија.

Пронајдете не на следниве мрежи: