Лил го доби дербито против Рен

Дербито во 22. коло во Лига 1 меѓу Рен и Лил донесе големи возбудувања, а на крајот победата им припадна на гостите со 3-1.

Рен поведе уште во првата минута, а Лил почна да се буди дури во вторите 45 минути, кога псотигна три гола.

Најпрво Жергова во 59. минута израмни на 1-1, а потоа во финишот од дуелот Кабеља и Гомез стрелаа за победа од 3-1.

Рен има 40 бодови на петтата позиција во Лига 1, додека Лил има 38 бода на шестото место.

Пронајдете не на следниве мрежи: