Македонија го затвори воздушниот простор за Русија

Во твит Ковачевски ја објави оваа одлука.

Владата донесе одлука да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за руските авиокомпании. Заедно со нашите сојузници, единствени сме во поддршката за Украина и апелираме за прекин на воените дејствија.

Истото го потврди со свој твит и Бујар Османи:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.