Мама почна дебата: Заслужува ли повеќе слободен ден за Божиќ од колешката која нема деца?

Таа замолила колега да се откаже од својот одмор за Божиќ бидејќи нема деца
мајка, син, дете, Божиќ, Нова Година, дрво, семејство, празници

Една мајка започна вистинска дебата на интернет кога изјави дека има повеќе права на одмор за време на новогодишните празници отколку колешка која нема деца.

Оваа мајка го сподели своето искуство на веб-страницата „Мумснет“ со што започна дискусијата, пренесува „Најпост“.
Пост започна со тврдење дека се чувствува ужасно за ситуацијата во која се наоѓа, обидувајќи се да го оправда своето себично барање велејќи дека таа и нејзиниот колега одлично се сложувале, но бидејќи и двајцата барале слободно време во исто време, менаџерот рекол да сработат нешто.

Ја замолив да го повлече барањето за отсуство бидејќи таа и нејзиниот сопруг немаат деца и секоја година за Божиќ одат кај родителите на нејзиниот сопруг, но тие обично одат кај нив секој викенд за да не се гледаат – оваа мајка се обидува да ја објасни визијата и да објасни зошто мисли дека нејзината колешка треба да работи, а не таа.

Мама почна дебата: Заслужува ли повеќе слободен ден за Божиќ од колешката која нема деца?

Шакота за моменталната атмосфера околу клубот: Секогаш ќе има критики, треба да издржиме уште 60 натпревари1:11
Како да исчистите дамка од масло
Шакота за моменталната атмосфера околу клубот: Секогаш ќе има критики, треба да издржиме уште 60 натпревари0:29
Најубавото иглу на светот се градеше 21 ден, резултатот е остварување на сонот на секое дете: Кога магијата ќе оживее

Јас, пак, имам аутистичен четиригодишен син – напиша таа продолжувајќи да им открива детали од личниот живот на непознати лица.

Понатаму објаснува дека колешката и да работи, сепак може да оди на ручек со родителите на сопругот, а бидејќи е самохрана мајка не може да го остави синот во градинка бидејќи во тоа време сите институции се затворени.

Да, би можел некому да платам, но тоа е исклучително скапо. Се чувствувам лошо затоа што ја прашувам, но ако не се согласи, ќе бидам принудена да ја напуштам работата – заклучила оваа мајка.
Набргу потоа се крена вистинска дебата дали оние кои имаат деца имаат предност меѓу колегите на работа.

Што значи тоа, ако немате деца, тогаш Божиќ и семејството не ви значат ништо – напишал еден коментатор.

Во ред е што го преиспитувате барањето затоа што сте во тешка ситуација, но не е во ред да ја намалите нејзината божиќна прослава само затоа што нема деца – го сподели своето мислење и друга коментаторка.

Божиќ е важен период за многу луѓе и не верувам дека имањето дете ви дава привилегирана позиција за слободно време за време на Божиќ – беше третиот коментар.

Пронајдете не на следниве мрежи: