Момче основало училиште за сиромашни деца до неговиот дом

Момче (12) од Аргентина импресионира и инспирира многумина откако основаше училиште за сиромашните деца до неговата куќа.
Леонардо Никанор Кинтерос е сосема обично момче, кој живее со баба му во Рамон, оди на училиште, сака да јаде млеко и колачиња.
Не би се разликувало од другите деца да не поседува свое приватно училиште, кое го основал за да им помага на другите сиромашни деца.
Кога имал девет години, Никанор ја прашал баба му дали може да направи училиште веднаш до нивниот дом.

На неа и се допаднала идејата кога и кажал дека сака да им помогне на децата кои немаат доволно пари за книги, тетратки, школски торби, па дури и чевли за да одат на училиште.
Момчето малку направило да го направи своето училиште “Земјата и единството”. Тој користел само она што морал да го изгради.
Момчето малку по малку го направило своето училиште „Земја и единство”. За изградба го користел само она што го имал.


Ова училиште постои повеќе од три години. Други деца му помогнале да направи две училници, кабинети, мала книжарниц и најосновни работи што треба да ги има во едно училиште.
Една негова пријателка работи како учителка. Во училиштето има 36 ученици од различни возрасти, кои им се многу благодарни.
Детето понекогаш останува доцна во вечерните часови за да им помогне на другите деца во учењето, а својот џепарлак го чува за да може да ги почести со чај и колачиња. Никанор воодушеви и инспирир многумина.
Градоначалникот го посети неговото училиште и го нарече вистински херој.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.