ОТРУЕНА РУСКА ОПОЗИЦИОНЕРКА? Таа се спротивставува на политиката на Путин веќе седум години, а во нејзината крв е пронајден смртоносниот КАЛИУМ ДИХРОМАТ

Руска политичарка позната по својот активизам и противење на војната во Украина, верува дека била отруена со високотоксични тешки метали, поради што и опаѓа косата.

Елвира Вихарева (32) не е видена во јавноста откако почна да се чувствува лошо во ноември, со симптоми како губење на косата, грчеви во мускулите и силни болки во стомакот.

ОТРУЕНА РУСКА ОПОЗИЦИОНЕРКА? Таа се спротивставува на политиката на Путин веќе седум години, а во нејзината крв е пронајден смртоносниот КАЛИУМ ДИХРОМАТ

Рускиот канал Сота во петокот ги објави резултатите од крвта на Елвира, кои покажаа високи нивоа на калиум дихромат, соединение кое вообичаено се користи во индустриската хемија, но кое може да биде исклучително штетно. Вообичаено е фатално доколку се проголта, пренесува британски Телеграф.

Наводниот напад врз Вихарева, која е во голема мера непозната во Русија, може да биде знак дека Кремљ ја проширува својата акција против активисти од понизок профил, сега кога повеќето личности од висок профил како Алексеј Навални или Илја Јашин се во затвор или егзил.

Елвира, која води политички емисии на YouTube, престана да се појавува пред камерите пред околу еден месец, а наместо тоа разговараше со гостите додека камерата беше исклучена.

Сота за руските медиуми изјавила дека нејзината влошена здравствена состојба „влијае на нејзиниот изглед“.

Таа рече дека почнала да се чувствува лошо во ноември минатата година, кога почувствувала остра болка во стомакот и палпитации на срцето. Подоцна почнала да губи свест, а потоа косата почнала да и опаѓа.

Плашејќи се за нејзината безбедност, таа одби да даде повеќе детали и побара приватност.

„Кажав се што можев, со оглед на тоа што сум во Москва. Иако се занимавам со опозициска политика, сепак сум скромна личност која не е навикната на вакво внимание поврзано со моето здравје“, вели таа.

Извештаите за нејзината лоша здравствена состојба почнаа да се појавуваат претходно овој месец, кога Леонид Гозман, политиколог и пријател, ги изрази своите стравови во интервју за руски политички канал на YouTube.

„Тоа е многу како труење“, рече Гозман, кој беше принуден на егзил по серија парични казни и затворски казни.

Вихарева, која во претходните години работеше на изборните кампањи за Дмитриј Гудков, прогонет опозициски политичар, се кандидираше за парламент во 2021 година, но загуби од про-Кремљ кандидат поради широко распространетите обвинувања за местење на гласовите.

Кремљ често беше обвинет за труење на своите противници и прогонети дисиденти, вклучувајќи го и Алексеј Навални, но секогаш негираше каква било вмешаност.

Нема официјални докази дека Кремљ стои зад овие наводни труења.

Новинарите од Bellingcat, онлајн истражувачка платформа, и The Insider, тврдат дека откриле група разузнавачи кои наводно стојат зад не само речиси фаталното труење на Навални, туку се осомничени и за нападите врз Владимир Кара-Мурза помладиот. руски новинар и Дмитри Биков, романсиер.

Тие труења беа многу слични на нападот на Навални, кој беше отруен со воениот агент Новичок. Ниту една од жртвите во тие труења не пријавила опаѓање на косата.

Виктор Јушченко, прозападниот кандидат на претседателските избори во Украина во 2004 година, кој некогаш беше избран за најубав политичар во Украина, остана сериозно обезличен откако наводно бил отруен со диоксин, хемикалија која се наоѓа во хербицидот Агент портокал.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.