ПЕНДАРОВСКИ: НЕ Е МОМЕНТОТ ВО ОВИЕ ТАЖНИ ВРЕМИЊА ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ВТОР МАНДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ

Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека не размислува за втор мандат во вакви тажни времиња.

„Прашањето на вашиот колега беше дали размислувам за втор мандат. Реков дека не мислам, и да бидам искрен, не знам кој нормален човек, граѓанин на нашата Македонија или политичар барем може да размислува за власт, за избори, за мандати во такви трагични времиња што ги минуваат низ.

Османи: МНР нема добиено допис од ЕУ дека ќе дозволи движење на македноски државјани со пасоши со старото име
Министерството за надворешни работи нема добиено допис од Европската Унија (ЕУ) дека ќе дозволи движење на македноските државјани со пасоши со старото уставно име, возврати денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи …
Министерката за култура настојува да го поништи конзерваторското решение за висококатницата кај „Воена болница“
Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од работната група од Министерството за култура и дека денеска постапила по него. …

Изборите се следната година, закажани за април и мај, имаме доволно време после Нова година да размислиме за тие работи, но во моментов мислите ми се насочени само кон семејствата на загинатите и секако во рамките на мојата функција да работам до крај на мандатот, согласно потребите на граѓаните кои ми ја дадоа честа да ја водам државата пред четири и пол години“, рече претседателот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.