ПЕТГОДИШНО МОМЧЕ 3 МЕСЕЦИ КАШЛАЛО БЕЗ ПРЕСТАН: Лекарите останале ЗАПРЕПАСТЕНИ кога откриле ШТО СЕ СЛУЧУВА (ФОТО)

Детето подоцна било префрлено во Националниот институт за респираторни и еколошки болести на итна помош

Кашлицата обично е предизвикана од настинка и децата развиваат кашлица во просек околу осум пати годишно.

Тоа е затоа што тие сè уште немаат развиено имунитет на различни вируси.

Во повеќето случаи, кашлицата и настинката ќе се подобрат во рок од неколку дена, според NHS.

Лекарите во Парагвај ги збунила кашлицата на петгодишното момче, која траела три месеци. Тие беа воодушевени кога конечно ја открија причината – поточно, предметот – зад неа. Момчето боледувало од силна кашлица од декември 2022 година, пред да биде однесено на лекар. Додека вршеле опсежни проверки за да пронајдат потенцијална причина, лекарите биле шокирани кога пронашле метален предмет во левото белодробно крило.

Рендгенските снимки откриле дека неименуваното момче имало метална пружина во белите дробови, која била заглавена таму три месеци. Прво бил лекуван во регионалната болница Де Виларика, одделот Гуаира, во Парагвај, пренесува The Sun. Детето подоцна било префрлено во Националниот институт за респираторни и еколошки болести на итна помош.

Момчето е во стабилна состојба откако лекарите успешно ја отстраниле металната пружина следното утро на 8-ми. Март. Д-р Карлос Мориниго рече дека процедурата била комплицирана со моментот на влегување на туѓото тело во белите дробови на момчето, како и штетата што ја предизвикало во тој период. Сепак, и покрај тоа што предизвика „веројатно намалување“ на капацитетот на белите дробови, д-р Мориниго рече дека веројатно ќе се подобри како што момчето ќе порасне.

Лекарот од ИНЕРАМ на социјалните мрежи објави слики од зафатот на момчето со порака: „Три месеци кашла. „Никогаш не бил однесен на лекар. Кутрото дете.“ Тој, исто така, ги потсети родителите да се грижат за малите деца, додавајќи дека секогаш треба да одат на лекар доколку страдаат од долгорочен проблем.

Пронајдете не на следниве мрежи: