Поранешната мис на Украина го зема оружјето и почнува да тренира додека беснее битката за Харков

Поранешна мис на Украина го крена оружјето против Русија.

Анастасија Лена облече воена облека и објави снимка на Инстаграм од нејзината обука, додека безброј Украинци волонтери одговорија на молбата на нивната земја да се пријави и да се спротивстави на инвазијата на Владимир Путин.

Г-ѓа Лена, која ја претставуваше својата земја на натпреварот за убавина Мис Гранд Интернационал во 2015 година, напиша: „Напаѓачите ќе умрат на нашата земја. Целиот свет го гледа ова“.

Таа објави разни други пораки во кои ги предупредува руските сили за инвазија и охрабрување на нејзините сограѓани Украинци.

Г-ѓа Лена зборува пет јазици и има работено како преведувач, како и модел и менаџер за односи со јавноста во Турција, откако дипломирала маркетинг и менаџмент, објави Скај њуз.

Украинците масовно доброволно се пријавија да помогнат во одбраната на главниот град Киев и другите градови, земајќи пиштоли дистрибуирани од властите и подготвувајќи огнени бомби за борба против руските сили.

Онлајн упатства многумина научија како да направат молотови коктели, додека на сите мажи на воена возраст им беше забрането да ја напуштат земјата во обид да добијат повеќе борци.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.