МАЖ (41) ПОЧИНАЛ ОД ВИЈАГРА И НЕКОЛКУ ПИЈАЛОЦИ ! КОГА НЕ ТРЕБА ДА ЈА КОРИСТИТЕ!

Како вијаграта може да доведе до фатален исход…

41-годишен маж починал откако пиел две таблети Виагра додека пиел алкохол. Еден човек од Нагпур, Индија, таа кобна вечер зел две таблети силденафил од 50 милиграми, продадени под името Виагра, заедно со алкохол.

МАЖ (41) ПОЧИНАЛ ОД ВИАГРА И НЕКОЛКУ ПИЈАЛОЦИ ! КОГА НЕ ТРЕБА ДА ЈА КОРИСТИТЕ!

Сè изгледало нормално до утрото, кога почувствувал некаков „немир“, пренесува Daily Mail. Тој повраќал, а девојката која била со него веднаш повикала брза помош. Иако не сакал да придава премногу значење на тоа и да создава паника, неговата состојба наеднаш се влошила. Мажот бил пренесен во болница, но по пристигнувањето констатирана е смрт.

Тој почина од цереброваскуларна хеморагија предизвикана од недостаток на кислород во мозокот. Аутопсијата утврдила дека мешавина од алкохол и лекови, како и постоечкиот висок крвен притисок, довеле до неговата смрт, нивото на алкохол во крвта било 0,186 промили.

Несаканите ефекти на овој сè почест лек, кој луѓето го користат за долготрајни интимни врски, наместо да помага при еректилната дисфункција за која е наменет, вклучуваат главоболки, вознемирен стомак, проблеми со крвниот притисок, црвенило и назална конгестија. Според познат уролог др. Александар Милошевиќ , вијагра и слични лекови не треба да ги користат мажите кои боледуваат од дијабетес, ниту оние кои земаат лекови за срце.

Иако овој најпопуларен лек за потенција може да се купи без рецепт, во аптека, но и на црниот пазар, предупредувањата на лекарите се дека никогаш не треба да се зема додека не дозволи лекар специјалист. Од една едноставна причина – вијаграта го намалува крвниот притисок и доведува до слаба циркулација и работа на срцето.

„Кога притисокот ќе падне на 80 или 90, во таа состојба, развојот на срцев удар е многу сигурен. Во случај на прекумерно консумирање и лошо здравје, може да дојде до нарушување на срцевиот ритам, болка во градите, слабост, дехидрација, дури и несвестица објаснува кардиолог д-р Миљко Ристиќ .

Пронајдете не на следниве мрежи: