Пресвртница во Украина! НАТО ги менува правилата на игра, Столтенберг апелираше: Дојде време, гаѓајте! (фото)

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика членките на алијансата да му дозволат на Киев да го користи оружјето што го добива за гаѓање воени цели на територијата на Русија.Столтенберг го изјави ова во интервју за „Економист“, откако долго време се разговараше за ова прашање, а пред еден месец Велика Британија му „даде дозвола“ на Киев да го користи своето оружје за напади врз воени цели на Крим и Русија, особено долги- ракети од дострел до „Сторм сенка“.Столтенберг, всушност, реагираше на неодамнешниот апел на украинскиот претседател Володимир Зеленски да им дозволи да користат западно оружје за напад на воени цели на руска територија. Белата куќа тогаш реагираше негативно, но NYT објави дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен, по неговиот последен престој во Киев, „предложи САД да дозволат украинските војници да користат американско оружје за да напаѓаат воени цели во Русија“.САД Но, Џон Кирби, координатор на Советот за национална безбедност на САД, сепак повтори дека САД „не ја поддржуваат идејата да го користат своето оружје за напад на цели во Русија“.Имено, поради руската офанзива во околината на Харков, каде постигнаа одредени успеси, НАТО ја разгледува оваа можност. Харков се наоѓа на околу 30 километри од руската граница, а воените аналитичари веруваат дека Русите делумно постигнале успех токму поради тоа што Украина „нема дозвола“ да гаѓа „легитимни воени цели на руска територија“, посочи Столтенберг. Но, според неговото мислење, „време е НАТО да разговара дали треба да ја спроведе својата позиција во однос на употребата на оружјето што и’ го доставиле на Украина“.Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, изјави дека тие најави за употреба на западно оружје на територијата на Русија се „неодговорни“ и водат кон ескалација на конфликтот, а рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров неодамна за руската новинска агенција ТАСС изјави дека и без тие најави , Украина „користи западни ракети“ за напади на руска територија.Според Столтенберг, треба да се запомни дека ова е „руска агресија против Украина, така што Украина има право да се брани. А тоа вклучува и напади врз цели на руска територија“. Сепак, тој рече дека НАТО „нема да учествува во конфликтот“. Имено, поранешниот генерален секретар на НАТО Андерс Фох Расмусен го повика НАТО да дозволи соборување на руски ракети и беспилотни летала кои напаѓаат цели во Украина.Спречување на ескалацијаСтолтенберг смета дека тоа не треба да се прави бидејќи го доведува НАТО во рамноправен конфликт со Русија, што не смее да се случи. Тој истакна дека задачата „е да се спречи оваа војна да ескалира во конфликт меѓу Русија и НАТО во Европа“. Според Столтенберг, НАТО нема намера подеднакво да учествува во воени конфликти – ниту од територијата на земјите-членки, ниту во Украина. Столтенберг рече дека НАТО нема намера да испраќа свои војници во Украина. Но, Столтенберг ја предупреди Русија дека НАТО може да се повика на член 5, кој зборува за колективна одбрана – во случај на руски сајбер напад врз една од земјите на Алијансата, рече тој во интервју за Економист.

Пронајдете не на следниве мрежи: