Речиси 80% од жените не постигнуваат оргазам со вагинален секс, тврди едно истражување

Резултатите од новото истражување ја разгоруваат дебатата за женскиот оргазам – најмалку 4 од 5 жени (или околу 80%) не доживуваат оргазам од пенетративен секс, или со едноставни зборови – од вагинална пенетрација.

Речиси 80% од жените не постигнуваат оргазам со вагинален секс, тврди едно истражување

Истражувањето во Журналот за секс и брачна терапија опфатило 1.000 жени на возраст од 18 до 94 години и покажало дека повеќето од нив не можат да доживеат кулминација без стимулација на клиторисот.

Истражувачите исто така известуваат дека жените имаат „разновиден сет на преференции“ кога станува збор за допирот на гениталиите, локацијата и притисокот.

„Резултатите од студијата го оспоруваат погрешното, но вообичаено мислење дека постојат универзални сексуални движења кои се исти за сите“, вели авторот на студијата Брајан Доџ, вонреден професор на Школата за јавно здравје Блумингтон на Универзитетот во Индијана.

Со цел да се „пополни празнината во научното и јавното разбирање на сексуалното задоволство“ , тимот откри дека само 18% од жените можат да доживеат оргазам само од вагинална пенетрација.

Во меѓувреме, речиси 75 отсто од жените рекле дека стимулацијата на клиторисот е неопходна за да доживеат кулминација за време на сексот или им помогнала да доживеат посилни оргазми.

Ако сте загрижени дека не можете да доживеете оргазам, нема потреба да се грижите бидејќи постојат многу начини да ги зголемите шансите за кулминација.

Експертот за секс на We-Vibe, Силва Невес, открива корисни совети за постигнување оргазам за британскиот Daily Star :

“Ако се концентрирате на вашите ерогени зони и се фокусирате на сексуалното задоволство, оргазмот полесно ќе дојде. Ако се фокусирате на постигнување оргазам, ќе биде многу потешко да го постигнете. Мозокот е одличен полов орган, па затоа е важно жените да проверете што има во нивниот еротски ум“.

„Важно е да се чувствувате удобно со вашето тело. Многу жени не ги сакаат нивните тела поради совршените слики што често ги гледаат во медиумите. Уживајте во вашето тело, допирајте го телото насекаде, погледнете ја вашата вулва во огледало, научете да сакаат. Бидете горди со нивната сексуалност“, додава специјалистот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.