Родители, бидете внимателни: Предмет што е на дофат на вашите деца може да биде фатален за нив

Кон крајот на октомври минатата година, малата Рис, седумнаесетмесечно девојче, започнала да го отежнува дишењето. Нејзината мајка Триса веднаш реагирала и ја однела девојката кај педијатарот, кој рекол дека веројатно станува збор за инфекција што спречува малото да има нормален проток на воздух.
Набргу после тоа, Триса забележала дека на далечинскиот управувач недостасува т.н. копче за батерија. Таа веднаш реагирала и ја однела малата Рис до брзата помош. За жал, тоа било моментот кога дозна дека батеријата направила дупка во хранопроводот.
– Кога ќе го проголтате т.н. копче батерија, почнува да се топи и на некој начин гори – им објаснил докторот на родителите и им посочил дека оваа појава е многу почеста отколку што некој би помислил, пренесува Денес.
Малиот Рис не се опоравила и починала неколку недели подоцна.
Девојчето, патем, било многу среќно дете, а потоа одеднаш станала летаргична, што веднаш ја охрабрило нејзината мајка да ја однесе во собата за итни случаи и да реагира. Исто така, гласот на малата Рис станал пригушен и писклив. Педијатарот и дал лекови за алергија и ги посочил нејзините родители да се вратат во понеделник.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.