Роналдо најави крај на кариерата!

Loading...

Кристијано Роналдо во разговор за португалската телевизија ТВИ зборуваше за својата иднина.
Роналдо веќе повеќе од деценија е еден од најдобрите играчи на светот, благодарение на своето фудбалско знаење, но и одличната физичка подготвеност.
Повеќекратниот освојувач на Златната топка има 34 години, меѓутоа по формата и начинот на кои игра остава впечаток дека е многу помлад.

Fussball: Frosinone vs Juventus Turin 0:2 in Frosinone
/ 230918
***September 23, 2018 – Frosinone, Frosinone, Italy – Cristiano Ronaldo of Juventus during the Serie A match between Frosinone and Juventus at Stadio Matusa, Frosinone, Italy on 23 September 2018. (Credit Image: © Giuseppe Maffia/NurPhoto/ZUMA Press)

Во разговор за телевизијата ТВИ изјави дека можно е следното лето да ја заврши кариерата, но исто така би можел да игра уште најмалку шест години.
„Би можел кариерата да ја завршам следната година, но можам да играм и до свои 40. или 41. година. Не знам, секогаш кажувам дека треба да се ужива во секој момент.“ – изјави Роналдо и додаде:
„Сегашниот е одличен и треба да уживам во него. Мислам дека ниту еден играч нема толку рекорди како мене, веќе сум во фудбалската историја.“

loading...