„РУСИТЕ ИМААТ НА МЕТА 14 ЕЛИТНИ УКРАИНСКИ БРИГАДИ! Генерал во пензија: Ако ги неутрализираат ќе има ГОЛЕМ пробив, чекаат само ЕДНО

Украинските власти стравуваат дека Киев може да биде принуден да преговара со Русија доколку западните партнери, вклучително и Соединетите држави, сметаат дека борбите се во ќорсокак. „Вашингтон пост“ забележува дека украинскиот претседател Володимир Зеленски е во „сè потешка ситуација“ поради фактот што Конгресот сè уште не одобрил нови буџетски распределби за помош на Киев.

Медведев ја покажа шокантната мапа на Украина: Откри до каде планира да оди Русија и ја отфрли можноста за преговори со Зеленски (ФОТО/ ВИДЕО)
Дмитриј Медведев, поранешниот руски претседател, рече дека Украина е дел од Русија и ја отфрли можноста за мировни преговори со сегашните украински власти.Медведев, кој е заменик претседател на Советот за безбедност на …
Петровска ќе го отвори НАТО – Индустрискиот ден
Утре, 5 март (вторник) во хотелот „Хилтон“ во Скопје, во 10.00 часот, министерката за одбрана Славјанка Петровска ќе го отвори НАТО – Индустрискиот ден на кој ќе учествуваат високи претставници …

Поделбите во Вашингтон спречуваат помош од милијарди долари, од друга страна руската армија ги напаѓа украинските позиции.

Професор доктор Митар Ковач, генерал-мајор во пензија ја коментираше информацијата дека во рускиот напад на Киев, украинската армија соборила 8 ракети:

  • Не верувам во тие вести, а освен тоа не се некоја сензационална вест. Соборувањето толку многу ракети не значи многу. Мислам дека информациите беа претерани за да се покаже ефикасноста на системот за воздушна одбрана на руската армија. Ја знаеме ефикасноста на системот за воздушна одбрана на Украина. И покрај помошта од Западот, таа е многу чувствителна на ефектите од беспилотните летала. Добар дел од ракетите поминуваат, а ако се собори една, тоа не менува ништо. За жал, постојат бројни показатели за опаѓање на воената моќ на украинските сили. Оттука и ваквите политички препораки од Западот и загриженоста на политичкото и военото раководство.

Доколку ги неутрализираат, следува ГОЛЕМ пробив, а зимата им е СОЈУЗНИК
Тој смета дека Америка го префрлила своето внимание од Украина на Блискиот Исток.

  • За жал, по војната на Блискиот Исток, Америка ги пренасочи своите напори кон заштита на Израел, кој е нејзин најголем сојузник. Сите укажуваат дека ја губат војната. Америка и нејзините експерти, војници, кога ќе дојдат до такво сознание, сакаат да му го пренесат на политичкото раководство. Секоја инвестиција од дополнителни долари и материјални ресурси може само да ја продолжи војната, но нема да го промени исходот од таа војна – рече Ковач и додаде:
  • Сега во Америка се работи за можности, дали ќе дадат дополнителна сума на долари. Проблемот е што тие не разбираат дека доларите не можат да војуваат. Има се поголем проблем со луѓе кои не можат да научат да го користат оружјето што се испраќа. Гледаме дека просечната возраст на мобилизираните војници во Украина е 54 години. Старите луѓе не можат да водат војна против помладите. Гледаме сцени кога се мобилизираат деца на 16 години, а за жал и жени.

Тој вели дека руските напади не се жестоки, а Авдеевка е важна бидејќи таму се стационирани 12 до 14 елитни украински вооружени единици.

  • Не некои жестоки напади на руската армија. Тие се темелни и одат лесно. Стратешка цел на руската армија е да ја контролира Авдејевка. Има од 12 до 14 елитни украински бригади. Доколку бидат неутрализирани или заробени, тогаш јасно е дека тој дел од фронтот не може да се затвори и се создаваат услови за поголем продор на руската армија и евентуално нејзино излегување на реките Днепар, а веројатно и отсекување и окупирање на Областа Харков.
  • Сето ова го става во незавидна ситуација целокупниот политички и воен врв. Веројатно се чека да замрзне тлото за да се обезбеди поголема можност за пробивање на оклопните механизирани единици. Тогаш руската армија ќе преземе позначајни оперативни пробиви или операции од стратешко значење. Зимските услови историски обично се сојузници на руската војска.
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.