Селта го совлада Бетис во меч со седум гола

Селта поведе со голот на Ларсен во шестата минута, по што следеше пресврт на Бетис со погодоците на Хуанми и Каналес. Меѓутоа, гостите до крајот на првите 45 минути преку Веига израмнија на 2-2.

Во вториот дел Веига стрела за нов пресврт, и тоа овој пат за Селта (3-2), по што Аидо погоди за водство од 4-2 на 20 минути пред крајот на натпреварот.

Фекир од пенал во 84. минута ја врати надежта кај Бетис дека може да се спаси од пораз, меѓутоа домаќините немаа сила за четврти гол.

Пронајдете не на следниве мрежи: