СЕРИОЗНИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе достигне 100.000 долари

Криптовалутата се зголеми за повеќе од 150% од почетокот на оваа година.

Се очекува врвната криптовалута Биткоин да го продолжи својот раст во 2024 година и би можела да достигне ново највисоко ниво на сите времиња од над 100.000 долари по токен, објави CNBC оваа недела, цитирајќи аналитичари од индустријата.

СЕРИОЗНИ ПРОГНОЗИ: Биткоинот ќе достигне 100.000 долари

Дигиталното средство се зголеми за повеќе од 160% оваа година, тргувајќи се над 44.200 долари во саботата, во споредба со 16.500 долари на почетокот на годината.

„Се чувствува дека [2023] беше година да се подготвиме за трката со бикови што допрва доаѓа. Но, чувството е многу надежно за [2024] и 25“, изјави извршниот директор на Леџер, Паскал Готје, цитиран од новинската мрежа.

Ова се најверните хороскопски знаци
Лојалноста е доблест која често е на врвот на листата на квалитети кои ги бараме кај пријателите, партнерите и колегите. Да се ​​биде лојален значи да се биде сигурен, непоколеблив и вистински …
Трамп за пресудата на Врховниот суд: Голема и важна победа за Америка
– Кандидатот на Републиканската партија за претседателска номинација Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката на Врховниот суд на САД, која му дозволи да остане на гласачкото ливче во Колорадо, претставува голема …

Биткоинот достигна рекордно високо ниво од речиси 69.000 долари во ноември 2021 година. Сепак, минатата година речиси 1,4 трилиони долари беа избришани од крипто-пазарот поради банкротите во секторот. Кризата беше предводена од колапсот на FTX, втората по големина крипто берза во светот во времето на нејзината несолвентност, при што нејзиниот основач Сем Бенкмен-Фрид сега се соочува со повеќе од 100 години затвор, откако беше прогласен за виновен по седум точки од обвинението за криминална измама. .

За да се надополнат проблемите во крипто секторот, минатиот месец шефот на Binance, Чангпенг Жао, се изјасни за виновен по кривичната пријава и се повлече од функцијата извршен директор на компанијата како дел од спогодбата од 4,3 милијарди долари со американското Министерство за правда. На поранешниот шеф на најголемата берза за крипто во светот му се заканува затворска казна до десет години за перење пари.

Според CNBC, многу индустриски експерти „гледаат дека двата случаи завршуваат како линија што се повлекува под прашањата што го погодија крипто пазарот“.

Експертите, исто така, велат дека следното „преполовување“ на Биткоин – механизам за ограничување на понудата – што се случува на секои четири години и е закажано за крајот на април 2024 година, ќе биде уште еден извор на цената нагоре.

„Голем број на учесници на пазарот очекуваат надолен ритам некое време по преполовувањето, но со оглед на вестите за ЕТФ (Фонд за тргување со берзи), многу добро би можеле да имаме трка пред тоа оставајќи ги повеќето инвеститори на маргините. Тоа би можело да предизвика огромно нагорно движење на цената“, изјави за CNBC Виџеј Ајар, потпретседател на меѓународните пазари на берзата за криптовалути CoinDCX.

Минатиот месец, Standard Chartered Bank ја повтори својата априлска прогноза дека Биткоин ќе достигне 100.000 долари до крајот на 2024 година, или дури и порано.

„Сега очекуваме пред преполовувањето да се материјализира повеќе нагорна цена од она што го правевме претходно, особено преку порано од очекуваното воведување на американски спот ETF. Ова укажува на ризик дека нивото од 100.000 долари може да се достигне пред крајот на 2024 година“, велат од банката.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.