Се намалува бројот на заразени (433), расне бројот на починати (46)

Во последните 24 часа се направени 2.453 тестирања, а регистрирани се 433 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 174
-Куманово 39
-Битола 34
-Охрид 24
-Струга и Кичево по 16
-Прилеп, Велес и Струмица по 15
-Штип 11
-Тетово и Кочани по 9
-Гевгелија и Виница по 8
-Кавадарци 7
-Гостивар 6
-Неготино 5
-Свети Николе 4
-Делчево и Крушево по 3
-Берово, Пробиштип, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод по 2
-Крива Паланка и Ресен по 1

Пријавени се вкупно 46 починати лица: 15 од Скопје (54г, 54г , 54г, 55г, 64г, 66г, 69г, 69г, 71г, 71г, 72г, 75г, 76г, 80г и 82г), по 3 лица од Битола (63г, 66г и 73г), Штип (55г, 71г и 77г), Кочани (57г, 82г и 82г) и Велес (65г, 66г и 81г), по 2 лица од Прилеп (66г и 85г), Струмица (78г и 79г), Гостивар (59г и 72г), Неготино (79г и 86г) и Куманово (59г и 92г), и по едно починато лице од Кавадарци (80г), Тетово (77г), Охрид (69г), Ресен (93г), Радовиш (56г), Берово (55г), Демир Хисар (70г), Македонски Брод (73г) и Гевгелија (69г).

Регистрирани се 641 оздравен пациент од:

-Скопје 298
-Битола 59
-Прилеп 46
-Струмица 44
-Кавадарци 23
-Штип 21
-Кочани 20
-Тетово и Гостивар по 19
-Охрид 13
-Кичево 11
-Неготино 10
-Ресен 9
-Радовиш 8
-Крива Паланка 7
-Виница 6
-Велес и Валандово по 5
-Струга 4
-Куманово и Делчево по 3
-Берово и Пробиштип по 2
-Демир Хисар, Македонски Брод, Пехчево и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 718.626 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.002, бројката на оздравени пациенти е 132.171, на починати е 4.818, а бројот на активни случаи изнесува 15.013.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.