Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти

Се намалува стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци од 18 на 10 проценти.

Една од мерките на Владата од новиот пакет за економска помош е и намалувањето на ДДВ за угостителите.

Дали ќе поефтинат сметките во кафулињата и рестораните?? Мерката ќе стартува од 1 јануари.

Стапката за ДДВ за ресторански услуги и служење на храна и пијалаци, со која овие услуги ќе се даночат со нова повластена стапка на ДДВ од 10% наместо сегашната редовна стапка од 18%.

Целта на оваа мерка е намалување на сивата економија, пониски цени за граѓаните, како и поголема ликвидност на услужниот сектор за храна и пијалаци.

За оваа мерка се потребни законски измени и таа ќе започне со имплементација од 1 јануари наредната година.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.